Δεν τα κατάφερε κόντρα στο φαβορί η Ελλάδα (video)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση παίζοντας εξαιρετική άμυνα, όμως είδε γρήγορα την Ολλανδία να βρίσκει λύσεις με πιο καθαρό μυαλό, για το τελικό 13-8.

Δεν κατάφερε να κάνει το 3/3 η Εθνική Πόλο Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Κροατία, στην πόλη του Σπλιτ. Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου παρόλο που ξεκίνησαν με τρομερή άμυνα την αναμέτρηση, είδαν τις Ολλανδές να βρίσκουν γρήγορα λύσεις και να ανοίγουν την ψαλίδα στο σκορ στο δεύτερο οκτάλεπτο, διατηρώντας από εκεί και μετά συνεχώς στο παιχνίδι ένα “μαξιλαράκι” ασφαλείας δύο-τριών τερμάτων. Προσπάθησε για την ανατροπή στη τρίτη περίοδο, όμως την πρόδωσαν οι αποβολές και οι κακές επιλογές στη τελική πάσα.

Δύο νίκες και μία ήττα πλέον για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με την Ολλανδία να είναι η μοναδική ομάδα του ομίλου με τρεις νίκες. Τη Γερμανία αντιμετωπίζουν μεθαύριο (01/09) οι Ελληνίδες, για τη τέταρτη αγωνιστική των ομίλων.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε δυναμικά από το πρώτο σπριντ. Η πρώτη περίοδος της ανήκε ολοκληρωτικά, καθώς η άμυνά της ήταν εξαιρετική και παρά τις όποιες ανορθογραφίες στην επίθεση τέλειωσε το οκτάλεπτο, έχοντας “κεφάλι” στο σκορ με 2-1.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι αποβολές και η κούραση “άνοιξαν” αναγκαστικά το σκορ για τις δύο ομάδες, πράγμα που δεν ευνοούσε τις Ελληνίδες, που είδαν την Ολλανδία να περνάει μπροστά στο σκορ και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος του οκταλέπτου για το 5-6 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η άμυνα της Εθνικής μας ομάδας άρχισε να θυμίζει αυτή της πρώτης περιόδου, αναγκάζοντας τις Ολλανδές, σε λάθος τελικές πάσες, ενώ δεν μπορούσαν να βρουν σουτ. Δύο συνεχόμενες αποβολές όμως άνοιξαν ξανά τη ψαλίδα στα δύο τέρματα και το 8-10.

Ό,τι προσπάθησε να χτίσει σε όλο τον αγώνα το γκρέμισε δυστυχώς στη τελευταία περίοδο η Εθνική μας ομάδας, καθώς δυσκολευόταν πολύ να βρει σκορ (τέλειωσε χωρίς γκολ το οκτάλεπτο) και στην άμυνα η κούραση νίκησε τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου, που υποχώρησαν στο 2-1 με το τελικό 8-13.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-5, 3-4, 0-3 (8-13).

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Σάντα, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Νίνου 2, Πάτρα, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

Ολλανδία (Ευάγγελος Δουδέσης): Άαρτς, Γουλβς, Σλίκινγκ 3, Βαν ντερ Σλοτ, Κέινινγκ 1, Βαν ντε Κράατς 2, Ρόχε 1, Σέβενιχ 1, Γιούστρα 1, Κούλχαας 1, Μουλχούιζεν 3, Τεν Μπρόεκ, Βαν ντε Ντομπελστάιν.