Δεν τα κατάφερε κόντρα στην πανίσχυρη Κροατία

Το… κακό πρώτο ημίχρονο δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Εθνική μας ομάδα και οδηγήθηκε στην ήττα από τις Κροάτισσες με 32-22 στο πλαίσιο των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η πρεμιέρα των προκριματικών αγώνων ενόψει Euro 2024 δεν εξελίχθηκε με ιδανικό τρόπο για την Εθνική ομάδα Χάντμπολ γυναικών.

Η Κροατία επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και με σπουδαία επίδοση σε άμυνα και επίθεση, απέκτησε ισχυρό προβάδισμα επί της αντιπάλους της, οι Ελληνίδες αθλήτριες στο πρώτο μισό δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, δείχνοντας ότι έχασαν την συγκέντρωσή τους, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 17-8 υπέρ της Κροατίας.

Η Εθνική μας ομάδα στο δεύτερο μισό μπήκε τελείως διαφορετικά απ’ ότι στο πρώτο, έδειξε την δυναμική της, κοντράροντας στα ίσα τις εξαιρετικές Κροάτισσες. Ωστόσο, η μεγάλη διαφορά που είχε αποκτήσει η Κροατία δύσκολα θα ανατρεπόταν, το επιμέρους σκορ στο δεύτερο 30λεπτο ήταν 15-14 για τις γηπεδούχες.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Ολίνα Ανδρίτσου με 6 γκολ.

Η Εθνική επιστρέφει αύριο στην Ελλάδα και αρχίζει την προετοιμασία της ενόψει της 2η αγωνιστικής (14/10) του Α’ ομίλου κόντρα στην Ρουμανία.

ΚΡΟΑΤΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 32-22

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 8-5, 11-7, 13-7, 14-8, 17-8 (ημχ), 19-10, 23-12, 25-15, 28-18, 32-22

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Σεβδίλη, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 2, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου 6, Καραμάνου. //ΜΛ.