Δεν τα κατάφερε η Βουλιαγμένη (video)

Η ελληνική ομάδα έδωσε μία σπουδαία μάχη στον δεύτερο ημιτελικό του Final-8 του LEN Champions League, αλλά εν τέλει ηττήθηκε με 12-8 από την Προ Ρέκο στο Βελιγράδι.

Για ένα ημίχρονο η Βουλιαγμένη έζησε το όνειρό της στην πρωτεύουσα της Σερβίας. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς προηγήθηκε 5-3 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά η πανίσχυρη Προ Ρέκο με ένα σερί 7-0 επέβαλε το νόμο του ισχυρού, έφτασε στη νίκη με 12-8 και το Σάββατο (03/06, 22:00) θα διεκδικήσει με αντίπαλο τη Νόβι Μπέογκραντ (όπως και πέρυσι) τον τρίτο διαδοχικό της τίτλο και 11ο συνολικά στην ιστορία της.

Την ίδια ημέρα στις 20:00, ο ΝΟΒ θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελονέτα στον “μικρό” τελικό της διοργάνωσης, διεκδικώντας την τρίτη θέση.

Με θράσος και άγνοια κινδύνου απέναντι στο μεγαθήριο, η Βουλιαγμένη αιφνιδίασε τους παίκτες του Σάντρο Σούκνο και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο τρίλεπτο, χάρη σε έναν “κεραυνό” του Καλογερόπουλου από την περιφέρεια και ένα πέναλτι που κέρδισε με εξαιρετική ενέργεια ο Νικολαϊδης και αξιοποίησε ο Τρούλος. Η Προ Ρέκο αντέδρασε -όπως ήταν φυσικό- και ισοφάρισε σκοράροντας δύο φορές με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ο Παπασηφάκης ξανάδωσε προβάδισμα στον ΝΟΒ και ο Τζωρτζάτος το κράτησε, με μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Πρεσούτι.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Νικολαϊδη να “αδειάζει” τρεις παίκτες με απίθανη ενέργεια και να κερδίζει νέο πέναλτι. Ο Παπασηφάκης ευστόχησε και η Βουλιαγμένη πέτυχε στο 9ο λεπτό το 4ο τέρμα της, όσα πέτυχε χθες η Φερεντσβάρος σε ολόκληρο τον προημιτελικό με τους Ιταλούς! Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και στο κολύμπι τους και με τον Ετσενίκε κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 5-5, στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου.

Στην πρώτη κατοχή του τρίτου οκταλέπτου, η Προ Ρέκο κέρδισε αποβολή στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης και ο Φοντέλι στον παίκτη παρπάνω έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του (6-5). Με τις αποβολές να είναι υπερδιπλάσιες ως εκείνο τη σημείο σε βάρος της ελληνικής ομάδας, τον ΝΟΒ να μένει σταδιακά από δυνάμεις και παράλληλα τον Ντελ Λούνγκο να ανεβάζει την απόδοσή του στο ιταλικό τέρμα, οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβλήθηκαν απόλυτα. Με επιμέρους σκορ 5-0 στο τρίτο οκτάλεπτο ξέφυγαν 10-5 και “καθάρισαν” οριστικά το ματς, με την τελευταία περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Βουλιαγμένη): 3-2, 2-3, 0-5, 3-2

Η Βουλιαγμένη είχε 1/8 με παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια, 1 από θέση φουνταριστού και 1 με μπάσιμο. Η Προ Ρέκο είχε 6/12 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 2 γκολ από την περιφέρεια, 2 από θέση φουνταριστού και 1 στην κόντρα. Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Ιόκι Γκράτα (2’58” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου).

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Αλμύρας 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 1, Νικολαϊδης 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής 1, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ, Ανδρεάδης

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Ζάλανκι 1, Κανέλα 1, Γιάνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσούτι, Ετσενίκε 3, Ιβοβιτς, Ιόκι Γκράτα, Λόντσαρ, Χάλοκ 2, Νέγκρι