Έκαναν το 2-0 και «αγκάλιασαν» το πρωτάθλημα οι «ερυθρόλευκοι»

Οι Πειραιώτες επικράτησαν στο Κλειστό «Τ. Καμπούρης» της ΑΕΚ με 22-21 και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος του χάντμπολ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ ανδρών κόντρα στη ΑΕΚ και χρειάζεται μία νίκη, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος.

Ο Αλέξης Αλβανός δεν συνόδεψε με τον ιδανικότερο τρόπο το ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ, παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Η «Ένωση» έκανε δυναμική αρχή στην αναμέτρηση, καταβάλλοντας κάθε προσπάθεια να ανακτήσει το αβαντάζ στη δεύτερη πράξη των τελικών του πρωταθλήματος. Το ημίχρονο έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά στο σκορ (12-9), ωστόσο στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν με σπουδαίο τρόπο. Με πρωταγωνιστή τον πρώην «κιτρινόμαυρο», Μπάουερ, που κατέβασε… ρολά, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και διατήρησε τη θέση οδηγού έως το φινάλε του αγώνα.

Έτσι, οι Πειραιώτες εξασφάλισαν τη δεύτερη νίκη της σειράς των τελικών και αναμένουν τον τρίτο αγώνα στις 16 Μαΐου για να διεκδικήσουν την τρίτη νίκη με την οποία μπορούν να στεφθούν πρωταθλητές. Από την πλευρά της, η «Ένωση» δεν κατάφερε να ανακτήσει το αβαντάζ και καλείται να ανέβει… Γολγοθά για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημίχρονο), 13-14, 14-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4. Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2– 3/3