Χάλκινος ο Γκολομέεβ

Την τρίτη θέση στην Ευρώπη κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο για τη διοργάνωση που διεξάγεται στη Ρώμη με χρόνο 21:75.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ μετά από μια σκληρή “μάχη”, κατάφερε να ανέβει στο βάθρο της Ευρώπης, κατακτώντας την τρίτη θέση με χρόνο 21.75. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο μετάλλιο για τον Έλληνα κολυμβητή στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πήρε το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό του 2018 και ένα χάλκινο από πέρυσι στη Βουδαπέστη, επαναλαμβάνοντας σήμερα την ίδια επιτυχία. Αυτό είναι το 25ο μετάλλιο για την Ελλάδα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Μπέντζαμιν Πράουντ κατέκτησε το χρυσό με 21.58, ενώ το αργυρό πήγε στον Ιταλό Λεονάρντο Ντεπλάνο με 21.60.