Beach Handball: Το πάλεψε η Εθνική Ανδρών, διεκδικεί το χάλκινο (video)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 2-1 στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Beach Handball και θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από την Κροατία με 2-1 στον ημιτελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος beach handball.

Οι δύο Εθνικές ομάδες έδειξαν απ’ τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τη θέλησή τους για το εισιτήριο και το πρώτο σετ δεν είχε σαφές προβάδισμα. Η Ελλάδα κατάφερε με τέρματα των Τσαναξίδη και Λαδάκη να περάσει μπροστά στο σκορ με 19-18 και εν συνεχεία να κατακτήσει το σετ με 20-22. Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ στην αρχή, αλλά τα λάθη των “γαλανόλευκων” έδωσαν τη δυνατότητα στους Κροάτες να αποκτήσουν διαφορά και να ισοφαρίσουν στα σετ, επικρατώντας με 25-18. Το ματς στάλθηε στα σουτ άουτ, όπου η Ελλάδα δεν ήταν εύστοχη και η Κροατία εξασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη Δανία.

Από την άλλη, η Εθνική ομάδα καλείται να αντιμετωπίσει τη Βραζιλία, προκειμένου να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Beach Handball.

Ο προπονητής των “γαλανόλευκων” δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού: “Χάσαμε, αλλά δεν το βάζουμε κάτω, διότι αυτή η ομάδα έχει μέλλον και το μέλλον μας αρχίζει αύριο στον  μικρό τελικό με τη Βραζιλία για να κατακτήσουμε το χάλκινο μετάλλιο. Όπως εξελίχθηκε η διαδικασία στα σουτ άουτ, ηττηθήκαμε δίκαια, αλλά δεν το βάζουμε κάτω. Θα ανασυνταχθούμε για να επιστρέψουμε αύριο και να  δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας στον μικρό τελικό. Πάμε για τη νίκη, πάμε για το μετάλλιο”.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 2-1 (20-22, 25-18, 5-0)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ντούμενιτς 7, Τζούριτς 18, Γκοριτάνεκ 2, Μάρκοβιτς 2, Κόλιτς, Μπούρα 17, Ντούκες, Βαλεντάκοβιτς 2, λέκο, Φίνεκ 2.

ΕΛΛΑΔΑ: Λαδάκης 13, Μπόσκος, Ελευθεριάδης Γ. 6, Καραγκιοζόπουλος 10, Τσαναξίδης 11, Μπάτζιος, Θεοδώρου,  Ελευθεριάδης Β. Γουργούμης, Παπάζογλου.

Διαιτητές: Αλ Χαίλ-Αλιαφέι, Αποβολές: 2-1