Ατομικό ρεκόρ και ασημένιο μετάλλιο για Βαζαίο

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Έλληνας πρωταθλητής, κατακτώντας το τρίτο μετάλλιο της ημέρας για τη “γαλανόλευκη” αποστολή.

Μετά τον Κρίστιαν Γκολομέεβ και την Άννα Ντουντουνάκη, ο Ανδρέας Βαζαίος ήταν αυτός που χάρισε το τρίτο μετάλλιο της ημέρας στην Ελλάδα. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στη δεύτερη θέση της κούρσας του στα 200 μέτρα πεταλούδα με χρόνο 1:57.92.

Η “μάχη” ήταν τεράστια, ωστόσο ο Ιταλός, Κλαούντιο Αντονίνο Φαράτσι έκαμψε την αντίσταση του Βαζαίου, κερδίζοντας την κούρσα με χρόνο 1:57.09.

Η ελληνική κολύμβηση πρωταγωνιστεί στους φετινούς Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας, καθώς εκτός από το ασημένιο μετάλλιο, ο πρωταθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου πραγματοποίησε και ατομικό ρεκόρ, κατεβάζοντας για πρώτη φορά το χρόνο κάτω από το 1:58′.

Στα 200 μέτρα μικτής ατομικής γυναικών, η Ιωάννα Σαχά τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο 2:19.65.