«Αποχαιρέτησε» με ήττα την Ευρώπη ο Ολυμπιακός (video)

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την «ουραγό» με 14-13, για την 14η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με ήττα από τη Ντιναμό Τιφλίδας τελειώνει τις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός, παραμένει στην 5η θέση του Α’ ομίλου και δεν θα αγωνιστεί στο Φάιναλ-8 για πρώτη φορά μετά το 2015.

Oι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν χαλαρά δεχόμενοι τρία γκολ από τη Ντιναμό Τιφλίδας η οποία έκανε πολύ εύκολα το 3-0. Οι «φιλοξενούμενοι» μείωσαν τη διαφορά, με το τελευταίο οκτάλεπτο να τελειώνει στο +1 για την ομάδα της Γεωργίας 4-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και το παιχνίδι ήταν στον πόντο. Μέχρι που η Ντιναμό έκανε ένα σερί 2-0, κάνοντας το 7-5, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο όντας στο +3 από τους «ερυθρόλευκους» με σκορ 9-6. Μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό η άμυνά του, έχοντας δεχτεί εννέα γκολ στο δεύτερο 8λεπτο, περισσότερα απ’ ότι δεχόταν σε ολόκληρο το ματς.

Με γκολ ξεκίνησαν το τρίτο οκτάλεπτο οι «φιλοξενούμενοι», oι οποίοι με 3 σερί γκολ έφεραν πολύ γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο γκολ, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ του τρίτου οκταλέπτου 11-9.

Τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο με πρώτο γκολ για την Ντιναμό που έκανε το 12-9 και τον Ολυμπιακό να αντιδρά γρήγορα, να σκοράρει και να μειώνει σε 12-11. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13, τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού χωρίς όμως να έχει πάρει το προβάδισμα.

Η Ντιναμό, δεν άφησε τον Ολυμπιακό να περάσει μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, πήρε το παιχνίδι και έκανε μία ιστορική νίκη- τη δεύτερη συνεχόμενή της- απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη.

Ντιναμό Τιφλίδας – Ολυμπιακός 14-13
Τα οκτάλεπτα: 4-3, 5-3, 2-3, 3-4

Ντιναμό Τιφλίδας: Ραζμάτζε, Καβταράτζε, Μέσκι 1, Τζικτσιαρένκα, Μπιτάτζε 1, Γιελάτσα 2, Αντεϊσβίλι 2, Σάριτς 4, Ιμνασβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Βάσιτς 3, Κεσελασβίλι 1, Σουμπλάτζε

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 2, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης, Γουβής, Δερβίσης 3, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς.