Άνετη επικράτηση για την ΑΕΚ στο ντέρμπι ”Δικεφάλων”

Με κλειδί την επίθεση η ”Ένωση” επικράτησε εύκολα με 29-24 του ΠΑΟΚ στη Μίκρα και συνεχίζει με το απόλυτο τρία στα τρία στην Handball Premier.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς είχε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό του αγώνα, παρότι δέχθηκε πολύ νωρίς (45” δευτερόλεπτα) κόκκινη κάρτα.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού οι ”κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 7-1 παίζοντας αρκετά καλά σε επίθεση και άμυνα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ”γυρίσει” την κατάσταση, ωστόσο, η ”ένωση” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τέρματα των Λιάπη και Αραμπατζή ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ στο 20′ (14-7). Με ένα σερί οι ”ασπρόμαυροι” κατάφεραν, εν τέλει, να μειώσουν την διαφορά και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο μείον τρία (17-14).

Η ΑΕΚ στο δεύτερο μισό έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Μαντάλινιτς αύξησε την διαφορά και πάλι στα επτά γκολ στο 35′, ο ΠΑΟΚ λίγο πριν την λήξη του αγώνα μείωσε αλλά δεν κατάφερε να μπει στην διεκδίκηση της νίκης, καθώς η ΑΕΚ διαχειρίστηκε άψογα τα τελευταία λεπτά και απέδρασε με το ”διπλό” από την Μίκρα. //ΜΛ.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 24-29

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 5-10, 7-12, 11-15, 14-17 (ημ.), 15-20, 18-23, 18-25, 21-26, 23-27, 24-29

ΠΑΟΚ: Παπάζογλου 2, Καλόμοιρος 4, Λαδάκης 2, Μποτσκάρεφ 4, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος 1, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης 3, Τζωρτζίνης 2

ΑΕΚ: Αραμπατζής 6, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Κεδέρης 2, Μαντάλινιτς 6, Ζάμπιτς 2, Μάλλιος 2, Β. Παπαδόπουλος 5, Μαρτίνοβιτς 1