Ανατροπή με ελληνική ψυχή και πρόκριση στην οκτάδα! (video)

Μπορεί να έχανε με πέντε γκολ στο ημίχρονο, όμως με τρομερή ανατροπή και buzzer beater του Παπαναστασίου η Εθνική “λύγισε” τις ΗΠΑ και πήρε τη νίκη (15-14) και μαζί την απευθείας πρόκριση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Φουκουόκα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου άφησαν πίσω τους το κακό πρώτο ημίχρονο, όπου έχαναν με πέντε γκολ διαφορά (9-4), και επικράτησαν 15-14 των ΗΠΑ με buzzer beater του Παπαναστασίου.

Η “Γαλανόλευκη” έβγαλε αντίδραση και άμυνες στο δεύτερο μέρος και πραγματοποιώντας ονειρικό τέταρτο οκτάλεπτο, με επί μέρους 7-3, έκανε παλικαρίσια ανατροπή. Μετά από αυτή τη νίκη η Εθνική προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Φουκουόκα και θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της και ο αγώνας της θα είναι την Τρίτη (25/7). Ο αντίπαλος θα προκύψει από τον χιαστί της Κυριακής (23/7), ανάμεσα στο δεύτερο του τρίτου ομίλου και τον τρίτο του τέταρτου (πιθανότατα η Κροατία κόντρα στο Μαυροβούνιο).

O ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την εθνική να προηγείται τρεις φορές και τους Αμερικανούς να ισοφαρίζουν, παρά το ότι η ελληνική ομάδα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να εξουδετερώσει τον φουνταριστό της Προ Ρέκο, Μπεν Χάλοκ. Ο 17χρονος Ράιντερ Ντοντ διαμόρφωσε το 3-3 στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, αλλά τίποτα δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα ήταν σαν να μην έπεσε ποτέ στο νερό. Τίποτα δεν λειτούργησε, ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση, ενώ τα διαδοχικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Αμερικανούς να ανοίξουν το ρυθμό και να επιβληθούν απόλυτα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαξ Ίρβινγκ και άξιο συμπαραστάτη του τον Χανς Ντάουμπε (το δίδυμο ξένων του Ολυμπιακού την περίοδο 2020-21), οι ΗΠΑ έκαναν ένα επιμέρους σκορ 6-1, ξέφυγαν 9-4 στο ημίχρονο και έβαλαν τα θεμέλια της νίκης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βελτιώθηκε στη συνέχεια και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη. Ο Γκιουβέτσης με γκολ στον παίκτη παραπάνω έφερε την εθνική στο -2 (11-9), έξι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Ίρβινγκ απάντησε άμεσα με έναν “κεραυνό”, για το πέμπτο προσωπικό του τέρμα. Νέα μείωση του σκορ με πέναλτι του Γενηδουνιά, νέα “απάντηση” από τον Χάλοκ σε παίκτη παραπάνω και η κλεψύδρα είχε αρχίσει να… αδειάζει.

Μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς, οι Έλληνες διεθνείς τα έπαιξαν όλα για όλα. Ο Αργυρόπουλος μπήκε ως δεύτερος φουνταριστός και σκόραρε για το 13-11 και ο Παπαναστασίου “χτύπησε” στην κόντρα και έφερε το ματς στο γκολ, 2΄48΄΄ πριν τη λήξη. Οι ΗΠΑ κέρδισαν αποβολή αλλά δεν την αξιοποίησαν και ξανά ο Παπαναστασίου με ατομική προσπάθεια “άδειασε” τον προσωπικό του αντίπαλο και ισοφάρισε στο 1΄56΄΄. Το έκτο προσωπικό γκολ του ασταμάτητου Ίρβινγκ έδωσε εν νέου προβάδισμα στους Αμερικανούς, για να απαντήσει από κοντά ο Καλογερόπουλος, από ασίστ του Παπαναστασίου. Στο ένα λεπτό που απέμενε η εθνική έβγαλε την άμυνα, ο Βλάχος πήρε τάιμ άουτ, έβαλε μέσα και ους δύο φουνταριστούς και ο Κάκαρης κέρδισε αποβολή στα 12 δευτερόλεπτα. Οι διεθνείς γύρισαν ψύχραιμα τη μπάλα και ο Παπαναστασίου “εκτέλεσε” τον Ουάινμπεργκ σχεδόν σε “νεκρό χρόνο”.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7

ΗΠΑ: Βέινμπεργκ, Χούπερ, Κ. Γούντχεντ, Άμπραμσον, Ντάουμπε 4, Κούπιντο, Χάλοκ 2, Ντ. Γουντχεντ, Μπόουεν 1, Τσ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Ίρβινγκ 6, Χόλαντ.

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Καλογερόπουλος 1, Τζωρτζάτος.//Λ.