Νίκη με ανατροπή για την Εθνική μας (video)

Την πέμπτη θέση θα διεκδικήσει πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Σπλιτ, μετά την επικράτηση με 14-12 απέναντι στο Μαυροβούνιο.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπορεί να έχασε την ευκαιρία για να διεκδικήσει ένα ακόμη μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση όμως συνεχίζει τη μάχη της για να τερματίσει όσο υψηλότερα γίνεται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Απέναντι στο Μαυροβούνιο η Ελλάδα δεν ξεκίνησε με την καλύτερη δυνατή συγκέντρωση και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και να “κυνηγάει” τους τυπικά γηπεδούχους. Κυρίως οι λανθασμένες τελικές πάσες, αλλά και οι αποβολές στην άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος άνοιξαν τη διαφορά για τους Μαυροβούνιος στο 5-2 στο δεύτερο οκτάλεπτο, πριν μειώσουμε σε 5-3 πριν τη λήξη της περιόδου.

Εκεί που φάνηκε η πραγματική διαφορά των δύο ομάδων ήταν στο τρίτο οκτάλεπτο. Η Ελλάδα με δυναμική άμυνα κράτησε τους αντιπάλους της μόλις στα 2 γκολ σε αυτή την περίοδο, τη στιγμή που η δική της επίθεση έφτασε τα 6, με καλή κυκλοφορία, αλλά και σκορ σε κάθε επίθεση με παίκτη παραπάνω.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο, με την κούραση μεν να κυριαρχεί, αλλά η ομάδα του Βλάχου διατήρησε την ίδια ποιότητα στο παιχνίδι της, όσον αφορά την επίθεση, και κάθε φορά που δεχόταν γκολ, στην επόμενη φάση απαντούσε, δυσκολεύοντας απίστευτα το έργο του Μαυροβουνίου για το τελικό 12-14.

Το νικητή του Γαλλία-Γεωργία θα αντιμετωπίσει η Ελλάδα για την πέμπτη θέση, με τους Γάλλους να ήταν αυτοί που μας στέρησαν τη νίκη στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων, όταν και έχασε η Ελλάδα την πρωτιά στον όμιλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-6, 5-5.

Οι συνθέσεις:

Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς): Λάζοβιτς, Μούρισιτς, Ράντοβιτς, Αβέρκα 2, Μρσιτς 1, Πόπαντιτς, Πέρκοβιτς, Τζούρτζιτς 2, Ουκρόπινα 1, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Γκίλλας, Κάκαρης 1, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος 1, Λιμαράκης