Ακόμη μία πρόκριση πανηγυρίζει η ελληνική κωπηλασία, καθώς οι δύο αθλήτριες με την εξαιρετική τους απόδοση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Παρίσι το ερχόμενο καλοκαίρι.
Μετά τον Στέφανο Ντούσκο, η Ευαγγελία Αναστασιάδου και η Χριστίνα Μπούρμπου έκλεισαν θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.
Το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε την πρώτη θέση στη δίκωπο γυναικών στον Τελικό Β’ του Παγκόσμιου πρωταθλήματος στο Βελιγράδι.
Επιπλέον, η Ζωή Φίτσιου και η Μιλένα Κοντού πήραν την 6η θέση στον Τελικό Β του διπλού σκιφ και έμειναν εκτός πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς αγώνες.//ΜΠ.