“Αγκαλιά” με τον τίτλο η ΑΕΚ

Στην κατάμεστη αίθουσα “Γιώργος Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ, η “Ένωση” έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και παράλληλα ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Handball Premier, επικρατώντας με 23-19 του Ολυμπιακού.

Μία νίκη απέχει πλέον η ΑΕΚ από το να στεφθεί πρωταθλήτρια στην πρώτη κατηγορία χειροσφαίρισης ανδρών στη χώρα μας και θα έχει δύο ευκαιρίες να το πετύχει αυτό, αφού εκμεταλλεύτηκε και πάλι τη δύναμη της έδρας της και έκανε το 2-1 στους τελικούς απέναντι στον Ολυμπιακό.

To σύνολο του Αλέξη Αλβανού μπορεί να επιστρέψει στην κορυφή και να κατακτήσει το 5ο του πρωτάθλημα την ερχόμενη Παρασκευή (26/5) στην έδρα των Πειραιωτών ή στις 31 Μαΐου στο “Γιώργος Κασιμάτης”, αν χρειαστεί να γίνει και Game 5. Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού θα πρέπει να πετύχει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για να διατηρήσει τα σκήπτρα του πρωταθλητή και να φθάσει την ΑΕΚ στους τίτλους, στην ιστορία της Handball Premier.

To παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά με 2-0, με τον Ολυμπιακό να επωφελείται της διακοπής που υπήρξε στο πεντάλεπτο, λόγω έντασης μεταξύ κερκίδας και Παπαβασίλη και να φέρνει το ματς στα ίσα (3-3). Παρ’ όλα αυτά η “Ένωση” συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και ξαναπήρε διαφορές δύο τερμάτων, φθάνοντας μέχρι το 8-6 στο 25ο λεπτό. Όμως οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τελείωσαν πολύ καλά το πρώτο μέρος του παιχνιδιού, ισοφαρίζοντας εκ νέου, αυτή τη φορά σε 9-9, ευστοχώντας σε πέναλτι στη συμπλήρωση 30 λεπτών.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης άρχισε όπως και το πρώτο, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα γκολ, ενώ ο Μαντάλινιτς με πέναλτι έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του, κάνοντας το 14-11 στο 38’. Μάλιστα, το σερί της “Ένωσης” έφθασε στα επτά γκολ, εκμεταλλευόμενη τις αποκρούσεις του Μάτσκεβιτς και την ευστοχία των Αλμέιδα, Ηλιόπουλου, Μαντάλινιτς και Λέμος. Κάπως έτσι, ήρθε το 19-11 στο 48’ για τους “κιτρινόμαυρους”, που με αυτό τους το ξέσπασμα, ουσιαστικά κατάφεραν να “κλειδώσουν” από νωρίς τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έμεινε για 14 λεπτά χωρίς γκολ, στοιχείο που αποτέλεσε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης. Έτσι, παρά την προσπάθεια των “ερυθρολεύκων” να επιστρέψουν στο παιχνίδι, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά της και έφθασε στο τελικό 23-19.//ΜΠ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 23-19

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 6-5, 7-6, 8-6, 9-9 (ημίχρονο), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: ¾-2/3