Αγκαλιά με την πρόκριση η “γαλανόλευκη”!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα του πόλο ανδρών, επικράτησε εύκολα με 17-7 της Γεωργίας, εξασφαλίζοντας την τρίτη νίκη της στον δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και θα παίξει… τελικό για την πρόκριση κόντρα στο Μαυροβούνιο (14/3, 20:30).

Η Εθνική ομάδα του πόλο ανδρών, μετά τις νίκες κόντρα σε Σερβία και Αυστραλία, κατάφερε να προσθέσει ακόμη μία και να κάνει ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η “γαλανόλευκη” ήταν άνετη στον αγώνα κόντρα στη Γεωργία και νίκησε με το εμφατικό 17-7.

Στην πρώτη περίοδο του αγώνα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγαινε αρχικά χέρι-χέρι με τη Γεωργία, ωστόσο κατάφερε να ολοκληρώσει το οκτάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα (4-2). Στη συνέχεια, η Ελλάδα ανέβασε περαιτέρω την απόδοσή της και άρχισε να… χτυπά με διαδοχικά γκολ την αντίπαλη εστία, κλείνοντας τη δεύτερη περίοδο με το ήδη εμφατικό 9-3. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, καθώς η “γαλανόλευκη” είχε το… πόδι στο “γκάζι” και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Γεωργία, ανεβάζοντας περαιτέρω τον δείκτη του σκορ στο 12-5. Από κει κι έπειτα, απέμενε μονάχα το τελικό σκορ του αγώνα και η Εθνική μας ομάδα επικράτησε εν τέλει με 17-7.//

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 9-3, 12-5, 17-7.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 3, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 1, Νικολαϊδης 1, Σολανάκης 2, Δερβίσης 2, Αλαφραγκής 1, Τζωρτζάτος

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάτζε, Αχβλεντιάνι, Νταντβάνι, Σουσιασβίλι 1, Μπιτάτζε 1, Γέλατσα, Αντεϊσβίλι, Σάριτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 2, Τκεσελασβίλι 1, Τζιχτσιαρένκα 2, Γκβετάτζε