Αγχώθηκε αλλά… νίκησε! (video)

Ο Ολυμπιακός απέδειξε για άλλη μία φορά την ανωτερότητά του σε σχέση με τη Βουλιαγμένη και, παρότι δυσκολεύτηκε στο φινάλε, έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του 11ου συνεχόμενου τίτλου του στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 10-9 του ΝΟΒ στον Πειραιά, στον πρώτο τελικό των πλέι-οφ, με “όπλο” την εξαιρετική άμυνα μετά το πρώτο οκτάλεπτο και την σπουδαία εμφάνιση του Κώστα Μουρίκη, που πέτυχε τρία γκολ και κέρδισε αρκετές αποβολές και ένα πέναλτι. Επόμενο… ραντεβού των δύο ομάδων είναι τη Δευτέρα (8/5, 18:00) στο Λαιμό, ενώ για την ανάδειξη του πρωταθλητή απαιτούνται τρεις νίκες.

Οι γηπεδούχοι, με δίδυμο ξένων τους Μπούσλιε και Φιλίποβιτς, ξεκίνησαν το ματς με 3/3 στον παίκτη παραπάνω (ένα γκολ ο Γενηδουνιάς και δύο συνεχόμενα ο Φουντούλης) και προηγήθηκαν 4-1, με πολύ ωραία και δύσκολη προσπάθεια του Μουρίκη από τα 2μ. Η Βουλιαγμένη βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Καλογερόπουλο και Κουρούβανη, αλλά χρειαζόταν σαφώς καλύτερη άμυνα για να έχει τύχη. Οντως, στο δεύτερο οκτάλεπτο οι παίκτες του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία τους, εκμεταλλευόμενοι και τις «ανάσες» που έπρεπε να πάρει ο Κώστας Μουρίκης (ο Ολυμπιακός δεν έχει δεύτερο φουνταριστό, αφού ο Κολόμβος είναι τραυματίας), όμως έχασαν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν στο γκολ, με τον Μάνο Ζερδεβά να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις. Ετσι, οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά με τον Γενηδουνιά να σκοράρει από την περιφέρεια έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 7-4, ενώ ο ίδιος παίκτης με πέναλτι ανέβασε τη διαφορά στο +4 (8-4), στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Οταν ο Φιλίποβιτς με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 10-5, στην έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, το ματς φάνηκε να έχει κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν τρία διαδοχικά γκολ με τους Νικολαϊδη, Γούντχεντ και Τρούλο, για να μειώσει σε 10-8 περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός έδειξε να «μπλοκάρει» και έχασε δύο επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, αλλά η Βουλιαγμένη δεν μπόρεσε να δημιουργήσει σωστές προϋποθέσεις για να πλησιάσει έγκαιρα σε απόσταση «αναπνοής». Τα κατάφερε με πέναλτι του Παπασηφάκη, 39΄΄ πριν τη λήξη, αλλά οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, από την απόκρουση του Τζωρτζάτου σε σουτ του Φουντούλη, εξάντλησαν το χρόνο και κράτησαν τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-1, 2-1, 1-4

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου, Γραμματικός, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς 1, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 2, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος