Αγχώθηκε αλλά… προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Τσάβι τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο στο “Reina Sofia”, απέναντι στην Ουνιονίστας ντε Σαλαμάνκα, όμως εν τέλει κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 και να προκριθεί στα προημιτελικά του Copa Del Rey.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη και προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τον Γκόμες, μετά από ασίστ του Σεράνο. Ωστόσο, οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο, με τον Ζοάο Φίλιξ να δημιουργεί και τον Φεράν Τόρες να σκοράρει. Η ομάδα της τρίτης κατηγορίας της Ισπανίας στη συνέχεια προέβαλε μεγάλη αντίσταση, αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπάρτσα να βάλει στο γήπεδο τους Λεβαντόφσκι, Γκουντόγκαν και Πέδρι.

Εν τέλει, οι “μπλαουγκράνα”… ξεκόλλησαν στο 69′, με τον Κουμπάρσι να “φτιάχνει” του 2-1 του Ζιλ Κουντέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλεχάντρο Μπάλντε έκανε το 3-1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα της Βαρκελώνης.//Α.