Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς | Στο μεικτό διπλό θα κριθεί η πρόκριση (highlights)

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και η Γερμανία ισοφάρισε σε 1-1 το tie με την Ελλάδα.

Ο 26χρονος Γερμανός τενίστας, Νο7 στον κόσμο, επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) και η πρόκριση στα ημιτελικά του United Cup ανάμεσα σε Ελλάδα και Γερμανία θα κριθεί στο μεικτό διπλό.

Ο Τσιτσιπάς πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη (25 έναντι 10 του Γερμανού), αλλά και το ότι ο Ζβέρεφ είχε τρομερά ποσοστά στο πρώτο σερβίς (84%), για να μειώσει το ρεκόρ στις μεταξύ τους “μονομαχίες” σε 9-5. Παράλληλα, με αυτή τη νίκη ο Γερμανός πέρασε στο Νο6 του κόσμου και έριξε στο Νο7 τον Έλληνα πρωταθλητή.

Θυμίζουμε πως η Μαρία Σάκκαρη είχε δώσει νωρίτερα το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, κερδίζοντας με εύκολα με 2-0 σετ (6-0, 6-3) στον πρώτο αγώνα την Αντζελίκ Κέρμπερ.//Λ.