Διεύρυνε το αήττητο και “αγκάλιασε” την πρωτιά

Παρόλο που δεν ήταν στην καλύτερη της μέρα, η ΑΕΚ επικράτησε στα Άνω Λιόσια της πολωνικής Στσέτσιν με 86-64, παρέμεινε αήττητη και έκανε τεράστιο βήμα πρωτιάς και απευθείας πρόκρισης στους “16” του θεσμού.

O αγώνας

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι και ήταν αρκετά παραγωγικές για το 5-5 στο δίλεπτο. Η “Ένωση” χτυπούσε και πάλι μέσα από το “ζωγραφιστό” με τον Καμπενγκέλε να έχει 5 πόντους στο 7-7 στο τρίτο λεπτό. H “Βασίλισσα” με τρίποντο του Ραντλ και καλάθι του Κουζέλογλου, πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 14-9 στο 6′. O ρυθμός στη συνέχεια άλλαξε, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να… κολλάει! Η ομάδα του Πλάθα, παρόλο που πιέστηκε, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-16.

Με ένα 5-2 σερί ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ, η οποία πάλι από την θέση “5” βρήκε σκορ. Αυτή τη φορά ήταν ο Τίλμαν, αυτός που έκανε την διαφορά, έχοντας πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του. Οι Πολωνοί είχαν αποφασίσει να βάλουν δύσκολα στην “Ένωση” και με καλάθι του Μάτσακ μείωσαν στους 2. H AEK αντέδρασε και με πόντους των Ραντλ και Καμπενγκέλε έκανε το 33-26 στο 19′. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά τους κλείνοντας το ημίχρονο στο συν 10. Αυτή τη φορά με τον ΜακΚρέι να μπαίνει στην εξίσωση για το 36-26.

Με φρεσκάδα μπήκε στο β΄μέρος η “Βασίλισσα“, η οποία με γκολ – φάουλ του Τίλμαν ανέβασε την διαφορά της στους 13, 43-30 στο 32΄. Η απάντηση των Πολωνών ήταν άμεση με ένα επιμέρους 7-0 για το 43-37 με τον Μάζουρακ να πετυχαίνει με την σειρά του γκολ – φάουλ. H αντεπίθεση της Στσέτσιν συνεχίστηκε και με τρίποντο του Μέιερς, μείωσε ακόμα περισσότερο, στους 3 πόντους, 43-40. Λύσεις για την ΑΕΚ έδωσε ο ΜακΡέι, ο οποίος με 4 διαδοχικούς πόντους έκανε το 47-42. Η Στσέτσιν είχε και πάλι απαντήσεις για το 47-47 με τον ΜακΡέι να σκοράρει τρίποντο διαμορφώνοντας το 50-47, 3,30′ για το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κουζμίνσκας ήταν ξανά σε καλή κατάσταση σε σημαντικό σημείο και με διαδοχικούς πόντους έστειλε την διαφορά στο συν 12 για την ΑΕΚ, 59-47. To δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 13 για την “Βασίλισσα”, 61-48.

Με στόχο να κλειδώσει τη νίκη μπήκε η ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 10-0 σερί μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά εκτόξευσε την διαφορά στους 23 πόντους, 71-48. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι κρατώντας την διαφορά πάνω από τους 20, 81-60 (38′) με τον Τίλμαν. Ο τεχνικός της ΑΕΚ, προχώρησε σε rotation στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με την “Βασίλισσα” να επικρατεί με 86-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64.