Έκανε το… καθήκον της η Μπαρτσελόνα

Oι “μπλαουγκράνα”, παρά το γεγονός ότι έμειναν με 10 παίκτες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, επικράτησαν με 1:0 της Βαλένθια στο “Καμπ Νου” και αύξησαν τη διαφορά στους 10 βαθμούς από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι “νυχτερίδες” δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση και εξακολουθούν να βρίσκονται στην προτελευταία θέση της La Liga.

Στο 15ο λεπτό ο Μπουσκέτς είδε την κίνηση του Ραφίνια και έβγαλε ωραία μπαλιά στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Στο 18′, ο Φάτι μπήκε στην περιοχή, όμως το φαλτσαριστό σουτ του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 24′, ο Ραφίνια βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυαντό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Η Μπαρτσελόνα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τις “νυχτερίδες” να μη βρίσκουν χώρους να απειλήσουν και το 1:0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “μπλαουγκράνα” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος ακι στο 55ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι από χέρι του Γκιγιαμόν. Ο Φεράν Τόρες ανέλαβε την εκτέλεση, όμως δεν κατάφερε να κάνει το 2:0, στέλντοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μαμαρντασβίλι. Στο 59ο λεπτό ο Ρόναλντ Αραούχο άφησε με 10 παίκτες τους γηπεδούχους, δεχόμενος απευθείας κόκκινη κάρτα. Μετά την αποβολή του Ουρουγουανού κεντρικού αμυντικού, η Βαλένθια προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, όμως οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έκαναν σωστή διαχείριση και είχαν συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους, χωρίς ωστόσο να απειλούν. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάιφερτ μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Τερ Στέγκεν. Στο 90+5′, ο Ολλανδός επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.//

ΓΚΟΛ: 15′ Ραφίνια
ΔΟΚΑΡΙ: 55′ Τόρες