O… μαγικός Φρανσίσκο έστειλε το Περιστέρι στον τελικό (video)

Με τον Γάλλο γκαρντ να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση με 33 πόντους, οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” επικράτησαν της ΑΕΚ με 77-65 και πανηγύρισαν την πρόκριση τους στον μεγάλο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Το Περιστέρι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες της ΑΕΚ (Μίτσελ, Μάντσεν, Κόνιαρη, Μαυροειδής και μέσα στο παιχνίδι έχασε τους Γουίλιαμς και Στρέλνιεκς) και με ηγέτη τον Σίλβεν Φρανσίσκο που σταμάτησε στους 33 επικράτησε με 77-65. Για την ΑΕΚ, ξεχώρισε ο Αϊζάια Μάιλς με 21 πόντους.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για την ΑΕΚ, η οποία με τέσσερις πόντους του Γιάνκοβιτς έκανε το 4-0 στο πρώτο λεπτό. Το Περιστέρι απάντησε άμεσα και με ένα 5-0 σερί πήρε τα ηνία του ματς. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” είδαν τον Φρανσίσκο να σκοράρει απανωτά για το 11-7 στο 4′. Ο Φλιώνης, με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε στον πόντο, 13-12. Οι άμυνες πήγαν… περίπατο, οι ομάδες ευστοχούσαν κατά ριπάς από την περίμετρο και με τους Μωραΐτη και Ντένμον να ευστοχούν από μακριά πήρε διαφορά 6 πόντων, 21-15 στο 7′. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, είχε τον έλεγχο καθόλη την διάρκεια κλείνοντας την περίοδο στο συν 3, 24-21.

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Κάμερον ΜακΓκρίφ ξεκίνησε η “”Βασίλισσα” το δεύτερο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ 26-24 στο 12′. Το μοτίβο του αγώνα είχε αλλάξει με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και με τους Γιάνκοβιτς, Γόντικα και Στρέλνιεκς να σκοράρουν έκανε το 36-32. Το Περιστέρι, έμενε κοντά στο παιχνίδι με συνεχόμενες βολές του Φρανσίσκο για το 36-34, 2.20′ για το τέλος του ημιχρόνου. Οι άμυνες… έσφιξαν σε εκείνο το διάστημα, με το σκορ να μην αλλάζει για αρκετή ώρα. Η ΑΕΚ, βρήκε σκορ με buzzer beater του Αϊζάια Μάιλς με τρίποντο… μαχαιριά για το 39-34 του ημιχρόνου.

To Περιστέρι με δέκα διαδοχικούς πόντους του Φρανσίσκο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα των “δυτικών προαστίων” να περνάει μπροστά στο σκορ με 44-39 στο 23′. Η ΑΕΚ με ένα δικό της 9-0 προηγήθηκε με 4 πόντους, 48-44 στο 25′. H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με πόντους του Κασελάκη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 51-51 στο 28′. Οι δύο ομάδες, πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο ισόπαλο 53-53.

Με ένα τρίποντο του Μάιλς και ένα δίποντο του Φρέιζερ η ΑΕΚ ισοφάρισε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 58-53 στο 32′. Το Περιστέρι, πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, κέρδιζε τα φάουλ, ευστοχούσε στις βολές και κατάφερε να ισοφαρίσει στους 59 πόντους, 5,31′ για το τέλος. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς πήρε ανάσα τριών πόντων, 62-59, αλλά η ομάδα των δυτικών προαστίων με 17-0 σερί πέρασε μπροστά με 14 πόντους, 76-62 με τον Φρανσίσκο να είναι ασταμάτητος. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, δεν είχαν πρόβλημα και έφτασαν τελικά στη νίκη με 77-65, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 39-34, 53-53, 65-77

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρεζίερ (1/5 σουτ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΓκριφ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάιλς 21 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9/10 βολές), Γόντικας 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Στρέλνιεκς 6 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές), Φρανσίσκο 33 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη), Κόλεμαν 1, Μωραΐτης 3 (0/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντάνοβ, Ντένμον 10 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Περσίδης, Χουγκάζ, Χάμερ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).