Ουσιαστική, πληθωρική και πιο έτοιμη… (video)

Η ΑΕΚ δεν συνάντησε αντίσταση από τη νεοφώτιστη Καρδίτσα, επικράτησε με 79-63 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Basket League η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στα Άνω Λιόσια της νεοφώτιστης Καρδίτσας με 79-63. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, επέβαλε από νωρίς το ρυθμό της, πήρε διψήφια διαφορά και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Διακριθέντες για την “Ένωση” οι Φρέιζερ και Μίτσελ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, από 16 πόντους έβαλαν οι Μπέιτμον και Μπέχαϊμ .

O αγώνας

Αρκετά νωχελικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι Θεσσαλοί, με τον Μπέιτμον να σκοράρει διαδοχικούς πόντους, προηγήθηκαν με 4, 9-5 στο 5′. Η “Ένωση” απάντησε άμεσα με 16 σερί πόντους, παίρνοντας το προβάδισμα με 21-9 στο 9′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-11 για την “Βασίλισσα”.

H AEK όσο περνούσε η ώρα, έβρισκε περισσότερες λύσεις. Με ένα 5-0, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 πόντους, 28-11 στο 11′. Οι νεοφώτιστοι με ένα 5-0 μείωσαν στους 12, 28-16, “αναγκάζοντας” τον Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Έλληνας τεχνικός αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο συν 22, 49-27.

Χωρίς να έχει διάθεση να αφήσει το πόδι από το γκάζι, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, που με γρήγορους αναπάντητους πόντους ανέβασε την διαφορά στους 26, 53-27 στο 22′. H ομάδα του Ηλία Καντζούρη, είχε παγιώσει μία διαφορά άνω των 20 πόντων, την οποία και κρατούσε χωρίς δυσκολία. Ωστόσο, στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, η Καρδίτσα βρήκε λύσεις με τους Πρίτζετ και Μπέιτμον, μειώνοντας στο 30′ σε 64-50.

Η ΑΕΚ έμεινε για 4.30′ χωρίς πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Θεσσαλούς να μειώνουν ακόμα και στους 11, 64-53 στο 34′. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να ανακτήσουν και πάλι ένα ασφαλές προβάδισμα, 74-56 στο 36′ “κλειδώνοντας” τη νίκη. Το τελικό, 79-63 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, στην μεγαλύτερη διάρκεια του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), ΜακΓκριφ 7 (10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουίλιαμς 9 (1/5 τρίποντα), Μίτσελ 13 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 4, Φιλιππάκος 1, Περσίδης 9 (3/3 τρίποντα), Μάντσεν 8, Παπαδάκης 3 (1), Στρέλνιεκς 11 (1).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπέχαϊμ 16 (2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πρίτζετ 10 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπέιτμον 16 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάντερ 3 (1/7 σουτ), Κώττας 6 (4 ριμπάουντ), Αθηναίου, Καλαϊτζάκης, Γκάμπροβσεκ 3, Πεφάνης.