Πεντάρα για τους Καταλανούς | Πετούσαν… φωτιές οι “δράκοι”

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Άντβερπ με 5-0  δείχνοντας την ανωτερότητα της απέναντι στους Βέλγους που δεν είχαν την πολυτέλεια να απειλήσουν τους “Μπλαουγκράνα” στην πρεμιέρα του όγδοου ομίλου. Η Πόρτο επικράτησε της Σαχτάρ στο Αμβούργο με 3-1 προσφέροντας σκορ και θέαμα, με τους Ουκρανούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Πορτογάλων.

Μπαρτσελόνα – Άντεβερπ 5-0

Οι παίκτες του Τσάβι με το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα, είχαν μοναδικό σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας τον έλεγχο της μπάλας καθώς επισκέφθηκαν αρκετές φορές την περιοχή του Μπουτέζ. Με την συμπλήρωση 10 λεπτών, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Ζοάο Φέλιξ,ο οποίος έσπασε το αρνητικό του σερί που είχε, με τα 12 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς γκολ στο Champions League. Εκεί η άμυνα των Βέλγων άνοιξε με τον Λεβαντόφσκι να διπλασιάζει τα τέρματα της Μπαρτσελόνα στο 19ο λεπτό και δυο λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Μπατάιλι να κάνει το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι μπήκε  ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό και σκόραρε και τέταρτο γκολ με τον Γκάβι. Το πέμπτο γκολ για τους Καταλανούς το πέτυχε πάλι ο Ζοάο Φέλιξ, με τον Πορτογάλο να είναι αρκετά επιδραστικός στο παιχνίδι της ομάδας του Τσάβι. Ο Γιαμάλ Λαμίν σε ηλικία 16 ετών 68 ημερών, έγινε ο δεύτερος νεότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League που συμμετέχει σε αγώνα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, μια κίνηση που δείχνει την στόχευση του προπονητή των “Μπλαουγκράνα” για επένδυση σε νεαρούς ποδοσφαιριστές.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Κρίστενσεν, Κανσέλο (76′ Ρομπέρτο), Μπάλντε, Γκάβι (58′ Λόπεθ), Ντε Γιόνγκ (58′ Ρομέου), Γκουντογκάν, Ραφίνια (68′ Τόρες), Φέλιξ (68′ Γιαμάλ), Λεβαντόφσκι

Άντβερμπ (Φαν Μπόμελ): Μπουτέζ, Αλντερβάιρλεντ, Κουλιμπαλί, Βάιναλντ, Μπατάιλι (73′ Κερκ), Βερμέρεν, Κειτά, Μούχα (82′ Βαλένσια), Εκελνκαμπ (60′ Γιουσούφ), Μπαλικουϊσά(60′ Ντε Λατ), Γιάνσεν (60′ Ιλενικένα)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Πόρτο 1-3

Στο Αμβούργο και το στάδιο Βόλκσπαρκστάντιον που είναι η έδρα της Σαχτάρ για τις Ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις αντιμετώπισε την Πόρτο για την πρεμιέρα του Champions League. Οι Ουκρανοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε να τους λείπει η ταχύτητα και η εκρηκτικότητα που χρειάζεται μια ομάδα για τέτοια σπουδαία παιχνίδια. Οι “Δράκοι” χτύπησαν στο όγδοο λεπτό με τον Γκαλένο, αλλά η ομάδα του Ντόνετσκ είχε απάντηση με τον Βενεζουελάνο Κεσλί, να γίνεται ο πρώτος σκόρερ από την χώρα της Λατινικής Αμερικής στην ιστορία του Champions League. Η ομάδα του Κονσεϊσάο είχε την απάντηση μετά από τρία λεπτά, πάλι με τον Γκαλένο και στην συνέχεια ο Ταρεμί έκανε το 3-1 δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις δυο ομάδες να έχουν εντελώς διαφορετικούς στόχους. Η Πόρτο διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, ενώ η Σαχτάρ δεν είχε καμία μεγάλη στιγμή για να μειώσει το σκορ.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Φαν Λίβεν):Ρίζνικ, Λεκμίν (65′ Αζαρόβι), Ρακίτσκι, Μιρόσι, Κονόπλια (76′ Γκοτσολεισβίλι), Στεπανένκο (65′ Μπονταρένκο), Ζούμπκοφ, Ναζαρίνια, Σουντάκοφ, Σικάν(81′ Εγκινάλντο), Κεσλί (65′ Καστσούκ)

Πόρτο (Κονσεϊσάο):Κόστα, Κάρμο, Πέπε, Ζαϊντού (46′ Βίντελ), Ζοάο Μάριο (73′ Σάντσες), Βαρέλα, Εουστάκιο, Φράνκο (82′ Μπόρχες), Γκαλένο (90+1Κονσεϊσάο), Ταρεμί, Ζαϊμέ (73′ Νίκο)

Δείτε τη βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//ΓΡ.