Νίκη παραμονής για την Εθνική κορασίδων

Την παραμονή της στη League A του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-17 εξασφάλισε η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των κορασίδων, χάρη στη νίκη της με 2-1 επί της γηπεδούχου Σερβίας στη Στάρα Πάζοβα, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της για τον 6ο όμιλο της Β΄ προκριματικής φάσης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειαζόταν μόνο νίκη για να ξεπεράσει στην κατάταξη την οικοδέσποινα του γκρουπ (οι δύο ομάδες είχαν από δύο ήττες, αλλά η εθνική υστερούσε στη διαφορά τερμάτων) και τα κατάφερε χάρη στα γκολ της Ντάτη στο 79′ και της Νάνου στο 82′.

Η ελληνική ομάδα είχε το αβαντάζ ότι αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 30ο λεπτό, λόγω αποβολής της τερματοφύλακα της Σερβίας, Λάνα Μίλινιτς, ενώ είχε και δοκάρι με την Πλατανιά στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Οι γηπεδούχες μείωσαν στο 90′ με τη Σινάνοβιτς.

Την πρώτη θέση του 6ου ομίλου και την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης εξασφάλισε η Αγγλία, που επικράτησε 3-1 της Ιταλίας.

Σερβία (Αλεξάνταρ Πέτροβιτς): Μίλινιτς, Βάσιτς (69΄ Μίτιτς), Λούκιτς, Τοντόροβιτς (33΄ Στεφάνοβιτς), Σινάνοβιτς, Μιλαντίνοβιτς, Ντράγκανιτς, Ποπόφ (78΄ Νίκολιτς), Τοπάλοφ, Πόποβιτς, Κουζμάνοβιτς (46΄ Νίνκοβιτς)

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Μανουκαράκη, Κώστα, Θεοδωράκη (63΄ Βλάχου), Ντάτη, Μπάρτζακλη, Κιουρεξίδου, Μαλαμούση, Αργυρίου, Μούγιου, Τζούρτζεβιτς, Πλατανιά (68΄ Νάνου), Ιβιτς (89΄ Δέλιου)