Έλιωσε τη Φενέρ στο καμίνι του ΣΕΦ και πέταξε για Κάουνας

Ομάδα έτοιμη για υψηλές πτήσεις, σφράγισε εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ. Ο Ολυμπιακός με σύμμαχο τους περίπου 13.000 θεατές, μέσα σε ένα φλογισμένο γήπεδο, άντεξε στην ψυχολογική πίεση του πέμπτου παιχνιδιού και έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι θέλει και μπορεί να αποκλείσει την Φενέρμπαχτσε. Η νίκη με 84-72 ήταν απλά το “τσεκ ιν” του εισιτηρίου για Λιθουανία.

Η αρχή του αγώνα είχε πολλά άστοχα σουτ και χαμηλό σκορ αλλά με τον Ολυμπιακό να προηγείται 4-0 στο πρώτο δίλεπτο. Αμφότερες προσπάθησαν να παίξουν κοντά στο καλάθι, αλλά το τρίποντο του Παπανικολάου (7:40) έκανε το 7-2. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν απόσταση πέντε πόντων. Πρωταγωνιστής ο Παπανικολάου με οκτώ πόντους από τους συνολικά 13 των Πειραιωτών στο πρώτο πεντάλεπτο. Παίκτης, που ήταν αμφίβολος λόγω ίωσης. Η Φενέρ είχε σημαντικό θέμα στην οργάνωση και εκτέλεση του παιχνιδιού, ειδικά όταν έψαχνε παιχνίδι στο χαμηλό ποστ με τους ψηλούς να έχουν πρόβλημα. Εξαίρεση το σουτ του Ντόρσεϊ που μείωσε σε 13-10 (3:48). Η διαφορά των πέντε πόντων συνεχίστηκε με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου και το 20-15 να δείχνει την υπεροχή των γηπεδούχων, έστω και με άγχος, έστω και αν έψαχνε το ξέσπασμα που θα του έδινε μεγαλύτερη αίσθηση υπεροχής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε μεγαλύτερο πρόβλημα να φτάσει στο καλάθι, γεγονός που έδωσε το προσπέρασμα στο σκορ για πρώτη φορά στη Φενέρ με 19-31 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, χάρις τις δύο βολές του Γκούντουριτς που είχε μέχρι εκείνο το σημείο τους 14 πόντους της τουρκικής ομάδας με 4/5 τρίποντα. Μετά το 0-8 σερί των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι απάντησαν με το δικό τους 10-0 και το σκορ ξέφυγε με 39-31, ενώ ο Μακ Κίσικ εκτόξευσε τη διαφορά στο 42-31 με νέο τρίποντο και το +11 να είναι η μέγιστη τιμή, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με δύο εύστοχες βολές του Σλούκα και βολές του Ντόρσεϊ, έγινε το 44-33, ενώ με άστοχη επίθεση του Μακ Κίσικ ολοκληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο με 44-33.  Αυτό το πεντάλεπτο, αρκούσε να δώσει την καλή εκκίνηση του δεύτερου μέρους που έψαχναν οι Πειραιώτες.

Η διαφορά μειώθηκε με την έναρξη του αγώνα, ειδικά από τη στιγμή που έψαξαν οι φιλοξενούμενοι το περιφερειακό σουτ, βλέποντας ότι κοντά στο καλάθι είχαν πρόβλημα. Αλλά και πάλι ο “Παπ” ήταν εκεί στα δύσκολα να φέρνει τη διαφορά στους δέκα. Κάπου εκεί, άρχιζε να μπαίνει στην εξίσωση και ο Βεζένκοβ που είχε μόλις ένα καλάθι στο πρώτο ημίχρονο. Σε αναζήτηση πόντων από τους περιφερειακούς του, ο Ιτούδης, άλλαζε διαρκώς σχήματα με δεδομένο ότι Ντόρσεϊ, Καλάθης και Έντουαρντς είχαν μόλις 14 από τους 39 και με τον Πιέρ άποντο, απλά να δίνει μάχες μέσα στις δύο ρακέτες.

Ωστόσο, ο Γκούντουριτς, ήταν εκεί να… πυροβολεί έξω από το 6,75 και να κρατάει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό 52-43 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ήταν το χρονικό σημείο όπου οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 3/9 τα τρίποντα κάνοντας πιο εύκολα τη ζωή της αντίπαλης άμυνας! Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, ένα σερί 10-3 του Ολυμπιακού με πρωτεργάτη τον Σλούκα να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους, έδωσε και πάλι στην ομάδα του… μαξιλαράκι ασφαλείας με 62-49 (1:29). H απάντηση και πάλι ήρθε με τον “δολοφονικό” σουτέρ, Μάρκο Γκούντουριτς, να φτάνει στους 20 πόντους από τους συνολικά 52 της ομάδας του. Το 65-52 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου απέδειξε ότι τελικά οι Πειραιώτες βγήκαν δίχως φθορά από μια δύσκολη στιγμή, που έβρισκαν δύσκολα στόχο.

Το 4ο φάουλ του Γουόκαμπ στο 32′, έβαλε στην αρχή έναν δισταγμό στον Μπαρτζώκα, ο οποίος τον διατήρησε στο σχήμα, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την καλή δουλειά στην άμυνα. Παράλληλα, φορτώθηκαν με τέσσερα φάουλ τόσο ο Καλάθης όσο και ο Χέις-Ντέιβις. Ήταν το χρονικό σημείο (5:28) όπου το δίποντο του Βεζένκοβ έστελνε το δείκτη του σκορ στο 71-56 και ολόκληρο το ΣΕΦ στο πόδι να φωνάζει συνθήματα για το ταξίδι στο Κάουνας! Ο Σάσα συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό με 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ηγετική εμφάνιση στα δύσκολα, όμοια με εκείνη του Σλούκα και Παπανικολάου.

Το τελικό 84-72  εν μέσω πανηγυρισμών, ήταν η απλά η σφραγίδα που επιβεβαίωσε έστω και σε πέμπτο ματς, ότι αξίζει ο Ολυμπιακός να εξαργυρώσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, με τη συμμετοχή στο φάιναλ φορ του Κάουνας και να κάνει δικαιολογημένα όνειρα για κούπα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Κάναν 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 22 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (7/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπίρσεν, Έντουαρντς 10 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιέρ (0/2 τρίποντα), Τζεκίρι 4 (2/4 δίποντα), Γκούντουριτς 26 (0/4 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 9 (3/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 22/26 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 16/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 24 φάουλ