Ψυχωμένη Νότιγχαμ… υπέταξε την Λίβερπουλ

Σπουδαία επικράτηση για την Φόρεστ, η οποία με πρωταγωνιστές τους Αβονίγι και Χέντερσον κέρδισε με 1-0 το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, που παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας στην Premier League.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League η Νότιγχαμ πήρε σπουδαία νίκη στο “City Ground” απέναντι στην Λίβερπουλ με τον Αβονίγι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας το “χρυσό” γκολ στο 55′. Παράλληλα, σπουδαίες επεμβάσεις για να κρατήσει το “μηδέν” πραγματοποίησε ο Χέντερσον και έτσι η Φόρεστ ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στην 7η θέση παρέμεινε η Λίβερπουλ.

O αγώνας

Νωχελικό το πρώτο πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους. Στο 9′ από μακρινή μπαλιά του Έλιοτ, ο Καρβάλιο έκανε ένα μαγικό κοντρόλ αλλά ο Χέντερσον τον σταμάτησε στο σουτ του. Ένα λεπτό αργότερα ο Φιρμίνο έστειλε την μπάλα λίγο πέρα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Άγγλου με κεφαλιά. Στο 19′ ο Κουγιατέ σούταρε συρτά από το όριο της περιοχής, αλλά ο Άλισον ήταν σε ετοιμότητα. Στο 22′, η σέντρα του Έλιοτ, οδήγησε σε κεφαλιά του Καρβάλιο, με τον Χέντερσον να μην ανησυχεί. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σαλάχ σούταρε αδύναμα και ο Άγγλος γκολκίπερ δεν δυσκολεύτηκε, στην εξέλιξη της φάσης, η Φόρεστ βγήκε μπροστά και απείλησε με σουτ του Λίνγκαρντ το οποίο μπλόκαρε ο Άλισον. Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα και δεν καταγράφηκε καμία αξιόλογη φάση ως και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην έναρξη της επανάληψης, η Λίβερπουλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 51′ είχε την πρώτη στιγμή του δευτέρου μέρους αλλά το σουτ του Καρβάλιο έφυγε ψηλά. Στο 55′ και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Κούκ βγάζει την σέντρα, αρχικά ο Αβονίγι στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και έπειτα παίρνει το “ριμπάουντ” και σκοράρει για το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα, ο Έλιοτ απειλεί με σουτ αλλά ο Χέντερσον διώχνει σε κόρνερ. Στο 58′ ο Μίλνερ επεμβαίνει σωτήρια σε προσπάθεια του Γκιμπς-Γουάιτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Άλισον εξουδετέρωσε προσπάθεια του Τζόνσον. Στο 70′, το σουτ του Τζόουνς από το όριο της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Χέντερσον. Στο 85′, ο Ρόμπερτσον έκανε την σέντρα ο Αλεξάντερ Άρνολντ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χέντερσον είπε “όχι”. Ένα λεπτό αργότερα ο Άλισον έγινε πρωταγωνιστής σταματώντας εντυπωσιακά τον Γέιτς σε τετ α τετ. Στο 92′ από κόρνερ του Άρνολντ, ο Φαν Ντάικ παίρνει καρφωτή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αλλά ο Χέντερσον πραγματοποίει απίθανη επέμβαση για να αρνηθεί την ισοφάριση. Στο 95′ ο Άγγλος είπε “όχι” και σε κεφαλιά του Σαλάχ.

ΓΚΟΛ: 55′ Αβονίγι

Κίτρινες: 88′ Γουόραλ, 89′ Φρόιλερ/53′ Γκόμεζ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ(62′ Άρνολντ), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τζόουνς, Έλιοτ, Σαλάχ, Καρβάλιο(62′ Χέντερσον), Φιρμίνο(76′ Τσάμπερλειν)

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χέντερσον, Οριέ, Κουκ, ΜακΚένα, Γουίλιαμς(71′ Λόντι), Κουγιατέ(80′ Μανγκάλα), Φρόιλερ, Γέιτς, Γκιμπς-Γουάιτ, Λίγνκαρντ(64′ Τζόνσον), Αβονίγι (64′ Γουόραλ)