Η Κλήρωση του κυπέλλου μπάσκετ ανδρών

 

Στη σημερινή κλήρωση των πρωταθλημάτων της Γ’, Β’ και Α2 εθνικής κατηγορίας από την ΕΟΚ, διεξήχθει και η κλήρωση για το Κύπελλο Ελλάδας. Η κλήρωση αφορά τις αρχικές φάσεις, χωρίς ακόμα τις ομάδες της Α1.

Η διαδικασία ξεκίνησε με την κλήρωση του κυπέλλου στις κατηγορίες της Γ’ Εθνικής (Βορράς-Νότος), Β’ Εθνικής (Βορράς-Νότος) και Α2′.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 21/09 μέχρι και τις 11/11, ενώ στη συνέχεια θα γίνει νέα κλήρωση για να ενταχθούν και οι ομάδες της Α1.

Α’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών

Αναλυτικά τα ζευγάρια στην πρώτη αγωνιστική κυπέλλου της Γ’ Εθνικής του Νότου Τετάρτη 21/09/2022:

  1. Χαλάνδρι- ΑΟ Αργοναύτες Τριγλίας Ραφήνας
  2. ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ- ΑΟ Δάφνης
  3. ΓΣ Εργοτέλης- ΑΣ Νίκαιας Αμαρουσίου
  4. ΑΟ ΑΧΑΙΑΣ Γαλήνη- ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου
  5. ΑΟ Ποσειδών Ν. Ψυχικού- ΑΕ Γλαύκος Έσπερος Πατρών
  6. ΚΑΠ- ΓΣ Ηλιούπολης
  7. ΑΣ Σφήκα Αμαλιάδας- ΑΟ Ερμηονίδας
  8. ΓΣ Κορωπίου- ΑΟ Καλαμάτα 1980
  9. ΚΑΟ Μελισσίων- Κυπαρισεύς ΓΑΕΤ ΔΙΩΝΟ

Άνευ αγώνα περνάει η ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου.

Αναλυτικά τα ζευγάρια στην πρώτη αγωνιστική κυπέλλου της Γ’ Εθνικής του Βορρά Τετάρτη 21/09/2022:

10. ΑΣ Διγεννής Λακώματος- ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας Καστοριάς

11. ΑΠΣ Κούπα Κιλκίς- ΚΑΟ Δράμας

12. ΓΑΣ Βασιλικών Θεσσαλονίκης- ΑΣ Καστοριάς

13. ΓΣ Αλμυρού- ΣΑΑΚ Ανατόλια

14. ΓΣ Σοφάδων- ΑΓΣ Σιδηρόκαστρο Το Ρούπελ

15. ΓΣ Παλαμά Οι Τιτάνες- ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων

16. Ιωάννινα ΣΚ- ΑΣ Όλυμπος ΕΚΕ

17. Μεντ- ΑΟ Τρίκαλα

18. ΦΣ Εθνικός Κοζάνης- ΑΣ Νίκαιας 2012

Στην επόμενη αγωνιστική δε θα παίξει ο νικητής του ζευγαριού 17.

Αναλυτικά τα ζευγάρια στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου της Β’ Εθνικής Νότου Τετάρτη 21/09/2022:

19. ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας- ΑΟ Μυκόνου

20. ΓΣ Δάφνη Δαφνίου- Εθνικός ΟΦΠΦ

21. Πανιώνιος ΓΣΣ- ΟΦΗ

22. Ηλυσιακός ΑΟ- ΑΟΝΣ «Ο Μίλων»

23. ΑΣΕ Δούκας- ΑΟ Αχαγιά 82′

24. ΑΠΑΣ Τα Νάξου Τα Φανάρια- ΑΟ Ένωση Ιλίου

25. Πανελευσηνιακός ΑΟΚ- ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

26. ΑΟ Πεύκης- ΑΟ Παγκρατίου

27. ΕΦΑΟ Ζωγράφου- ΠΟΚ Έσπερος

Άνευ αγώνα περνάει η ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Αναλυτικά τα ζευγάρια στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου της Β’ Εθνικής Βορρά Τετάρτη 21/09/2022:

28. ΠΣ Ευκαρπίας- ΑΓΣ Ιωαννίνων

29. Έσπερος ΓΣ Λαμίας- ΜΓΣ Γέφυρας

30. ΓΣ Νίκη Βόλου- ΑΣ Βίκος Ιωαννίνων

31. Σταυρούπολη ΕΚ- ΑΣ Αναγέννηση Καρδίτσας

32. ΜΓΣ Πανσερραϊκός- ΑΕ Δόξα Λευκάδας

33. ΑΟ Λεύκιππος Ξάνθης- ΔΕΚΑ

34. ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά- Τρίκαλα Basket

35. Πρωτέας ΕΟΦ Γρεβενών- ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας

Άνευ αγώνα περνάει η ΧΑΝΘ.

Δεύτερη αγωνιστική Γ’ εθνική Νότος 25/09/2022:

36. Νικητής 6- Νικητής 8

37. Νικητής 4- Νικητής 1

38. Νικητής 2- Νικητής 3

39. Νικητής 5- Νικητής 7

40. Νικητής 9- ΑΟ Ελευθερίας Μοσχάτου

Δεύτερη αγωνιστική Γ’ εθνική Βορράς 25/09/2022:

41. Νικητής 12- Νικητής 18

42. Νικητής 10- Νικητής 16

43. Νικητής 15- Νικητής 11

44. Νικητής 13- Νικητής 14

Δεύτερη αγωνιστική Β’ εθνική Νότος 24/09/2022:

45. Νικητής 20- Νικητής 19

46. Νικητής 21- Νικητής 23

47. Νικητής 26- Νικητής 22

48. Νικητής 25- Νικητής 27

49. Νικητής 24- ΑΕ Νέας Κηφισιάς

Δεύτερη αγωνιστική Β’ εθνική Βορράς 24/09/2022:

Νικητής 35 περνάει άνευ

50. Νικητής 31-ΧΑΝΘ

51. Νικητής 32- Νικητής 28

52. Νικητής 33- Νικητής 34

53. Νικητής 30- Νικητής 29

Τρίτη αγωνιστική Γ’ Εθνική 02/10/2022:

54. Νικητής 39 – Νικητής 37
55. Νικητής 40 – Νικητής 38
56. Νικητής 42 – Νικητής 41
57. Νικητής 44 – Νικητής 43
58. Νικητής 36 – Νικητής 17

Β’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών

1η Αγωνιστική-Τετάρτη 12/10/2022
59. Νικητής Α53 – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ
60. ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΕΡΜΗΣ ΚΑΕ (ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ) – ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ
61. Νικητής Α55 – ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ
62. ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
63. Νικητής Α54 – ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
64. Νικητής Α56 – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ
65. Νικητής Α46 – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
66. Νικητής Α58 – Νικητής Α48
67. ΔΕΚΑ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
68. Νικητής Α45 – ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
69. ΟΜΑΔΑ B’ ΕΘΝΙΚΗΣ Α.Α. – ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ
70. Νικητής Α50 – ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ
71. Νικητής Α51 – Νικητής Α52
72. Νικητής Α47 – ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ
73. Νικητής Α57 – ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
Άνευ αγώνα Νικητής Α49
2η Αγωνιστική -Τετάρτη 19/10/2022
74. Νικητής Α49 – Νικητής Α73
75. Νικητής Α66 – Νικητής Α61
76. Νικητής Α71 – Νικητής Α69
77. Νικητής Α60 – Νικητής Α70
78. Νικητής Α65 – Νικητής Α72
79. Νικητής Α67 – Νικητής Α68
80. Νικητής Α63 – Νικητής Α64
81. Νικητής Α62 – Νικητής Α59
3η Αγωνιστική -Τετάρτη 9/11/2022
82. Νικητής Α80 – Νικητής Α75
83. Νικητής Α77 – Νικητής Α81
84. Νικητής Α74 – Νικητής Α78
85. Νικητής Α79 – Νικητής Α76

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΟΜΑΔΕΣ

ΟΜΑΔΕΣ