Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 14 συμ./4 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 17 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από τη Σάντερλαντ.
Τζορτζ Μπάλντοκ 27 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Πέλκας 18 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Κόβεντρι.
Χρήστος Τζόλης 6 συμ./1 γκολ (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από τη Σάντερλαντ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε στην Ολλανδική Τβέντε με τη μορφή δανεισμού, καταγράφοντας 10 συμμετοχές και ένα γκολ.)

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 23 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Καρταγένα.
Νίκος Μιχελής 10 συμμετοχές (Μιραντές): Έμεινε στον πάγκο.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Κυριακόπουλος 6 συμμετοχές (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 55 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με τη Λάτσιο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε με τη φανέλα της Σασουόλο, στην οποία συνεχίζει ναι ανήκει, καταγράφοντας 12 συμμετοχές με ένα γκολ και μία ασίστ.)
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 17 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Νικολάου 24 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ίντερ.
Μάριος Οικονόμου (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 12 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 15 συμ./3 ασίστ (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.
Ηλίας Κουτσουπιάς 17 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Εκτός αποστολής.
Γιάννης Φετφατζίδης 6 συμ./1 γκολ (ΣΠΑΛ): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Κοσέντζα.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 7 συμμετοχές (Εντέλα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Ρετζιάνα.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 4 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 11 συμμετοχές (Μπόχουμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 21 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 13 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Κολωνίας.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 20 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Ντάρμσταντ.
Χαράλαμπος Μακρίδης 17 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο.
Μανώλης Σάλιακας 23 συμ./2 γκολ/4 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 87 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Γκρόιτερ Φιρτ. Ήταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του (13′).

Γαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας 1 συμμετοχή (Τουλούζ): Εκτός αποστολής.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 24 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Μαρίτιμο.
Ανδρέας Σάμαρης 17 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ζιλ Βιθέντε.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Δουβίκας 23 συμ./12 γκολ/4 ασίστ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2:2) με τη Ναϊμέγκεν. Δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (67′), το οποίο πέτυχε ο Οτμάν Μπουσέ.
Λάζαρος Λάμπρου 19 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Έμμεν.
Βασίλης Μπάρκας 25 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2:2) με τη Ναϊμέγκεν.
Βαγγέλης Παυλίδης 17 συμ./11 γκολ/4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Γκρόνινγκεν. Ήταν ο δημιουργός του μοναδικού τέρματος του αγώνα, το οποίο πέτυχε ο Γιέσπερ Κάρλσον.
Δημήτρης Σιόβας 16 συμ./1 γκολ (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:0) από την Τβέντε.
Παντελής Χατζηδιάκος 25 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Γκρόνινγκεν.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 19 συμ./10 γκολ/6 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στη νίκη (3:2) επί της Βίλεμ. Πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του (26′).
Κωνσταντίνος Λάμπρου 24 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Παυλίδης 1 συμμετοχή (Τοπ Ος): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αλκμάαρ Β’, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 4 συμμετοχές.)

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 19 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Χάρτμπεργκ.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 18 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Βάρβατς Στιούρ.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 24 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Κολουμπάρα): Εκτός αποστολής.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 14 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Μπέβερεν.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 17 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:0) από την Μλάντα Μπόλεσλαβ.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Είναι τραυματίας.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 21 συμ./2 ασίστ (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (13/3, 19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Ιστανμπούλσπορ.
Στέλιος Κίτσιου 1 συμμετοχή (Ανκαραγκουτσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Αλάνιασπορ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Γκαζιαντέπ, καταγράφοντας 20 συμμετοχές, ένα γκολ και δύο ασίστ.)
Δημήτρης Κολοβέτσιος 22 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:0) από την Αντάλιασπορ.
Ευθύμης Κουλούρης 2 συμμετοχές (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Ανκαραγκουτσού. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Λασκ Λίντσερ, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 14 συμμετοχές, ένα γκολ και μία ασίστ.)
Τάσος Μπακασέτας 20 συμ./6 γκολ/5 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Είναι τραυματίας.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 2 συμμετοχές (Κόνιασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μανώλης Σιώπης 21 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Αντάνα Ντεμίρσπορ.
Χάρης Χαρίσης 16 συμ./1 γκολ (Σίβασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (13/3, 19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Ιστανμπούλσπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 18 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Έμεινε στον πάγκο.

Ιωάννης Γκέλιος 22 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (13/3, 19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Σαμσουνσπόρ.
Γιώργος Κουτρουμπής 21 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (13/3, 19:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Σαμσουνσπόρ.

Κύπρος:

Πέτρος Γιακουμάκης 6 συμμετοχές (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (13/3, 18:00), εκτός έδρας, κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού.
Τάσος Δώνης 14 συμ./5 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καλτσάς 20 συμ./2 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 87 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Πήρε δύο κίτρινες κάρτες (86′, 88′) με αποτέλεσμα να αποβληθεί.
Χάρης Μαυρίας 14 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Έμεινε στον πάγκο.
Φιορίν Ντουρμισάι 1 συμ./1 γκολ (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 10 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Ουγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 4 συμμετοχές (Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Μεζοκόβεσντ Ζσόρι.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 11 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Κισβάρντα.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 4 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Στσζέτσιν.
Στέφανος Καπίνο 4 συμμετοχές (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:0) από την Λέγκια Γκντάνσκ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αρμίνια Μπίλεφελντ, με την οποία κατέγραψε πέντε συμμετοχές.)
Αλέξανδρος Κατράνης 21 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Λεχ Πόζναν.
Γιάννης Μασούρας 8 συμ./1 γκολ (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Αγωνίστηκε για 61 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:0) από την Λέγκια Γκντάνσκ.
Γιάννης Παπανικολάου 22 συμμετοχές (Ρακόφ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 23 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Κρακόβια.
Στράτος Σβάρνας 20 συμ./3 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Σλασκ Βρότσλαβ.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 17 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Εκτός αποστολής.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 6 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (5:2) επί της Ζλάτε Μόραφτσε.
Γιάννης Νιάρχος 5 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 21 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:2) επί της Μπάνσκα Μίστριτσα. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Ζλάτε Μόραφτσε, με την οποία κατέγραψε δεκαπέντε συμμετοχές και τέσσερα γκολ.)
Σπύρος Ρισβάνης 13 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:2) επί της Μπάνσκα Μίστριτσα.
Κυριάκος Σαββίδης 21 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (6:1) επί της Σπορ Ποντμπρεζόβα.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 15 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Σφιντούλ Γκεόργκι.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (13/3, 16:00), εντός έδρας, κόντρα στην Μπάλτι.
Θεοχάρης Ποζατζίδης 8 συμ./2 γκολ (Σφίντουλ Γκεόργκι): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Ζίμπρου Κισινάου.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/4.
Γιώργος Κανελλόπουλος (Ελσίνκι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/4.
Γιώργος Μάνθατης (KTP): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/4.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Εκτός αποστολής.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 23 συμμετοχές (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Καστριότι.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 1 συμμετοχή (Κάλιου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 15 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Αλ Ουάσλ.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 2 συμμετοχές (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 32 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Σάρλοτ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Σέλτικ, με την οποία κατέγραψε δεκαεννέα συμμετοχές, έξι γκολ και μία ασίστ.)
Γιώργος Κούτσιας (Σικάγο Φάιερ): Εκτός αποστολής.
Ταξιάρχης Φούντας (D.C. Γιουνάιτεντ): Εκτός αποστολής.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 21 συμ./10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.