ertnews.gr

“Συνετρίβη” στη Βουλγαρία το Γιβραλτάρ

24/09 - 00:13

uefa.com

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα του Μλάντεν Κρστάιτς έκανε… επίδειξη δύναμης νικώντας με 5-1 και εξασφάλισε την παραμονή της στην τρίτη κατηγορία του Nations League.

Η ομάδα του Κρστάιτς πρακτικά… δεν είχε αντίπαλο. Στο 23ο λεπτό ο Άντοβ άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Τσιπολίνα στο 26′, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία φορά στο ματς που παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί. Στο 36′ ο Ντεπόντοβ έκανε το 2-1. Στο 52′ ο Κιρίλοβ το 3-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Στεφάνοβ μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά των γκολ. Στο 81ο λεπτό ο Πέτκοβ διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Με αυτή τη νίκη οι Βούλγαροι τελείωσαν τη μάχη της παραμονής στην 3η κατηγορία, όντες πλέον στο +5 από το Γιβραλτάρ, μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

ΓΚΟΛ: 23′ Άντοβ, 36′ Ντεσπόντοβ, 52′ Κιρίλοβ, 55′ Στεφάνοβ, 81′ Πέτκοβ / 26′ Τσιπολίνα

Βουλγαρία (Μλάντεν Κρστάιτς): Ναούμοβ, Νεντιάλκοβ, Άντοβ, Χρίστοβ, Τουρίτσοβ (60′ Στογιάνοβ), Γκρούεβ (71′ Καραμπέλιοβ), Στεφάνοβ (71′ Στεφάνοβ), Κράστεβ, Πέτκοβ, Κιρίλοβ (83′ Μίντσεβ), Ντεσπόντοβ (60′ Ρούσεβ)

Γιβραλτάρ (Χούλιο Ρίμπας): Κόλεϊνγκ, Άννεσλεϊ (63′ Τζόλεϊ), Μπρίττο (83′ Ζ. Τσιπολίνα), Τορίγια (63′ Σέρτζαντ), Ρ. Τσιπολίνα, Κασκιάρο (63′ Στάις), Ολιβέρο, Γουόκερ (Πόζο 72′), Λόπες, Ρόναν, Ουάισμαν