ertnews.gr

Ο Γιόκιτς εκτέλεσε τους Γουόριορς με τρίποντη buzzer beater… βόμβα από το κέντρο (video)

05/01 - 08:06

AP Photo

Το τέλειο φινάλε, σε ένα απίθανο ματς, με τον Σέρβο σούπερ σταρ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με τρίποντη buzzer-beater βόμβα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Νάγκετς έκαναν απίστευτα πράγματα στο Σαν Φρανσίσκο, αφού επέστρεψαν από το -18 και τελικά πήραν τη νίκη με 130-127 κόντρα στους Γουόριορς, χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Σέρβου σούπερ σταρ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, μέχρι οι “Πολεμιστές” να ξεφύγουν με 44-24 στην τρίτη περίοδο και να φτάσουν στο 123-105 επτά λεπτά πριν το φινάλε. Το Ντένβερ όμως δεν πέταξε… λευκή πετσέτα, έκαναν επιμέρους σκορ 25-4 (!) και Σέρβος σούπερ σταρ τους έδωσε στο τέλος τη νίκη.

Με 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ο Γιόκιτς ήταν για άλλη μια φορά ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 30 πόντους, τον Τζαμάλ Μάρεϊ 25 πόντους και τον Πέιτον Γουάτσον 19 πόντους.

Για τους “πολεμιστές”, ο Στεφ Κάρι είχε 30 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 24 πόντους και ο Τζόναθαν Κουμίνγκα 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 63-70, 107-94, 127-130

Γουόριορς: Κουμίνγκα 16, Λούνι 7, Πολ 9 (1), Κάρι 30 (5/12 τρίποντα), Τόμπσον 24 (4/10 τρίποντα), Σάριτς 13 (1), Τζάκσον 4, Γουίγκινς 11 (1), Ποντζιέμσκι 13 (3/4 τρίποντα).

Νάγκετς: Γκόρντον 30 (2), Πόρτερ 8 (2), Γιόκιτς 34 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜάρεΪ 25 (1/6 τρίποντα), Κάλντουελ-Πόουπ 8, Νάτζι 2, Γουάτον 19 (2), Τζάκσον 2, Μπράουν 2, Στρότερ.//Λ.