ertnews.gr

Πέρασε από την Ορεστιάδα ο Μίλων και “κλείδωσε” την τετράδα

04/02 - 20:50

INTIME

Ανώτερος σε όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά, με κορυφαίους τους Μολίνα (πρώτος σκόρερ με 16 πόντους), Νανόπουλο και με τέλεια τακτική απέναντι σε Μπουιάτι, Μπέικ και Χούτσεσον ο Μίλων νίκησε τον Άθλο στην Ορεστιάδα με 3-0 σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική της Volley League και ξεκαθάρισε την υπόθεση των πλέι οφ 4 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

O Mίλων ανέβηκε στους 21 βαθμούς, διατηρήθηκε στην 4η θέση και βρίσκεται στο -1 από τον ΠΑΟΚ και έχει και έναν αγώνα λιγότερο. Πολύ πίσω, στους 11 βαθμούς βρίσκονται η Κηφισιά και ο Άθλος οπότε η μεγάλη μάχη θα γίνει την 5η και 6η θέση.

Ο Μίλων ξεπέρασε την ήττα από τη Λούνεμπουργκ και την κούραση από τις μετακινήσεις και με βελτιωμένο τον Γιορντάνοφ κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Μικρή συμμετοχή είχε και ο Πολουγιάν. Έτσι ο Μίλων μπαίνει στην τελική ευθεία για τον αγώνα της χρονιάς απέναντι στη Λούνεμπουργκ την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου στο «Κροίσος Πέρσης».

Στον σημερινό αγώνα και στο 19-19 του 1ου σετ ο Νανόπουλος έκανε τη διαφορά με το σερβίς και την επίθεση και μαζί με μπλοκ του Μολίνα έδωσε προβάδισμα 21-19 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο έκλεισε 25-23 με πόντο του Γιορντάνοφ.

Στο 2ο σετ με σερί 3-0 από Νανόπουλο, Μολίνα και Μπάση ο Μίλων ξέφυγε 11-7 και αργότερα 15-9 με τον άσσο του Χερ κι εκεί κρίθηκε το 2ο σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 3ο σετ. Με τον σούπερ Μολίνα σε σερβίς και επίθεση ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα 17-13, αλλά ο Άθλος με ρίσκο στο σερβίς και τους Μπέικ, Μπουιάτι να ξεμπλοκάρονται και του Χούτσεσοιν στο σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 23-21. Για άλλη μία φορά στα κρίσιμα σημεία ο Άθλος ήταν αναποτελεσματικός και αυτό του κόστισε. Κυρίως δεν άντεξε η υποδοχή του την πίεση του σερβίς του Μίλωνα.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Άθλος θα πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα ο Χούτσεσον έχασε το σερβίς (23-22), ο Μολίνα πήρε δύο άσσους πάνω στο Συναδινό για το 23-24 και στην τελευταία φάση ο Μπέικ έκανε λάθος επίθεση και τελείωσε ο αγώνας 23-25 και 0-3 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τονονίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.