Προκρίθηκε στο Euro η Εθνική Νέων!

Ιδανικό φινάλε στην Elite Round για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο επικράτησε 1:0 της Ιρλανδίας στο “Ferrycarrig Park” του Wexford και προκρίθηκε στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2023.

Η “γαλανόλευκη” επιστρέφει σε τελική φάση Euro μετά από το 2015 και θα βρεθεί στη Μάλτα, στο διάστημα 3-16 Ιουλίου.

Το ταξίδι της Εθνικής Ομάδας που ξεκίνησε με την πρώτη θέση στο τουρνουά της Ελβετίας, συνεχίστηκε με ιδανικό τρόπο και στην Elite Round στην Ιρλανδία. Οι εξαιρετικές εμφανίσεις της την οδήγησαν στην τελική φάση της διοργάνωσης. Η αποστολή της Εθνικής Νέων εκπλήρωσε τον στόχο της παρουσίας της στην τελική φάση, όπως είχε δηλώσει και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Αναστάσιος Θέος, πριν την έναρξη του τουρνουά.

Στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Γκρέιαν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μοναστηρλή και στο 44ο λεπτό το σουτ του Τσίκου μπλόκαρε με δυσκολία ο Μέισον. Στο 48ο λεπτό η Ελλάδα βρήκε το πολυπόθητο γκολ πρόκρισης. Ο Κούτσιας μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Σμυρλή που με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα.

Στο 53′ ο Ζεφί βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 82ο λεπτό ο Φεριζάι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μοναστηρλή με δυνατό σουτ. Η Εθνική Νέων άντεξε την πίεση των Ιρλανδών και το τελικό σφύριγμα του Ολλανδού διαιτητή, Βαν Ντερ Έικ, έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην “γαλανόλευκη” αποστολή.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Μοναστηρλής, Τασιούρας (41′ Δεληγιάννης), Καλογερόπουλος, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Σπυράκος, Τσίκος (46′ Σμυρλής), Συμεωνίδης (64′ Νικολάου), Γκούμας (78′ Κυριόπουλος), Τζίμας (46′ Σταυρόπουλος), Κούτσιας.

Ιρλανδία (Τόμ Μόαν): Μέισον, Κούρτις, Ράιαν, Γκρέιαν, Αμπάνκουα, Μέρφι, Γκάλλαχερ, Βάουγκαν (63′ Φεριζάι), Βάτα, Ζέφι (63′ Μούρ), Λόνεργκαν (75′ Ούμεχ).