Γκολ, θέαμα και… προσπέραση για την Αϊντχόφεν

Η “PSV”, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάκπο (1 γκολ, 3 ασίστ), επικράτησε με 4-3 της Φέγενορντ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πάνω από την ομάδα του Ρότερνταμ.

Στο έτερο μεσημεριανό παιχνίδι της Eredivisie, η Χέρενφεν ανέτρεψε πριν το ημίχρονο το γρήγορο προβάδισμα της Τβέντε και επέστρεψε στις νίκες (2-1), έχοντας μάλιστα και χαμένο πέναλτι στο δεύτερο μέρος.

Αϊντχόφεν – Φέγενορντ 4-3

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς (3’), με τον Ιντρίσι να σουτάρει δυνατά, μετά από μπαλιά του Γιάχανμπακς και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 16ο λεπτό η “PSV” απάντησε, με τον Μπράνθγουεϊτ να “εκτελεί” τον Μπάιλοβ, ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Γκάκπο. Στο 25’, ο Ολλανδός από δημιουργός έγινε εκτελεστής, πλασάροντας εύστοχα σε τετ α τετ. Στο 42’ η Φέγενορντ έφερε το ματς ξανά στα ίσια, με τον Ντανίλο να εκμεταλλεύεται τη “σύγχυση” στην αντίπαλη άμυνα και να σκοράρει.

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε γκολ νωρίς. Στο 47’ ο Τιλ αξιοποίησε την εξαιρετική σέντρα του Γκάκπο και έβαλε μπροστά στο σκορ την Αϊντχόφεν. Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, με τον Πέντερσεν να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι. Στο 73’ ήρθε νέα ισοφάριση από την Φέγενορντ, με τον Κοκτσού να εξαπολύει έναν “κεραυνό” έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι”. Δέκα λεπτά αργότερα (83’), η Αϊντχόφεν πήρε εκ νέου του προβάδισμα, με τον Γκάκπο να βγάζει την τρίτη ασίστ του και τον Ομπίσπο να σκοράρει με κεφαλιά.

ΓΚΟΛ: 16’ Μπράνθγουεϊτ, 25’ Γκάκπο, 47’ Τιλ, 83’ Ομπίσπο / 3’ Ιντρίσι, 42’ Ντανίλο, 73’ Κοκτσού

Κίτρινες: 62’ Τιλ, 90+6’ Μπακαγιόκο / 78’ Κοκτσού

Αϊντχόφεν (Ρουντ Φαν Νίστελροϊ): Μπενίτες, Τέζε, Μπράνθγουεϊτ, Ομπίσπο (85’ Ραμάλιο), Μαξ, Σανγκαρέ, Τιλ (75’ Γκουτιέρες), Φέερμαν (90+3’ Μουένε), Σαϊμπάρι, Γκάκπο, Σίμονς (75’ Μπακαγιόκο).

Φέγενορντ (Άρνε Σλοτ): Μπάιλοβ, Πέντερσεν, Τράουνερ, Χάνκο, Λόπες (85’ Μπουλόντ), Ντιλροσάν (71’ Σιμάνσκι), Τίμπερ, Κοκτσού, Ιντρίσι (Παϊσάο), Γιάχανμπακς (56’ Βάλεμαρκ), Ντανίλο (56’ Χιμένες).

Χέρενφεν – Τβέντε 2-1

Οι “κόκκινοι” σκόραραν στο δεύτερο λεπτό, με τον Μισιτζάν να πλασάρει εύστοχα στη δεξιά γωνία. Στο 28’ ο Φαν Έγουικ ισοφάρισε για τη Χέρενφεν, μετά από μια ωραία ομαδική προσπάθεια. Στο 36ο λεπτό ο Μποτσνίεβιτς πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 42’, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τον Ζερούκι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Νόπερτ να λέει “όχι”.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε χωρίς σημαντικές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, με την Τβέντε, ωστόσο, να προσπαθεί να γίνει απειλητική και να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 69’ η Χέρενφεν έχασε την ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη, με τον Ούνερσταλ να αποκρούει το πέναλτι του Σαρ.

ΓΚΟΛ: 28’ Φαν Έγουικ, 36’ Μποτσνίεβιτς / 2’ Μισιτζάν

Κίτρινες: 55’ Ταΐρι, 79’ Καΐμπ, 90+6’ Φαν Ότελ / 14’ Σμαλ, 15’ Πρόπερ, 90+7’ Μπρένετ

Χέρενφεν (Κες Βαν Βόντερεν): Νόπερτ, Φαν Έγουικ, Φαν Μπεκ, Φαν Άκεν, Μποτσνίεβιτς, Καΐμπ (84’ Άλι), Ταΐρι, Όλσον, Κολασέν (62’ Αλ Χαζ), Σαρ, Φαν Χούιντονκ (84’ Φαν Ότελ).

Τβέντε (Ρον Γιάνς): Ούνερσταλ, Μπρένετ, Χίλγκερς, Πρόπερ (76’ Πλεγκουεθουέλο), Σμαλ, Ζερούκι, Φλαπ (89’ Μπράμα), Κιόλο (65’ Ουγκάλντε), Τσέρνι (89’ Κλεονίς), Μισιτζάν (76’ Ροτς), Φαν Βόλφσβινκεν.