Σεφτέ για την «Προο» με… αύρα Μάγγου

Η έλευση του νέου προπονητή έδωσε άλλον… αέρα στην Προοδευτική (4β.) που επιβλήθηκε με 4-0 του Ηρακλή Λάρισας (1π.) στο «Κλουβί» του Κορυδαλλού, σημείωσε το πρώτο της τρίποντο στα μπαράζ και παραμένει στο κόλπο της ανόδου.

Οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ από την αρχή, με τους «κυανόλευκους» να χάνουν μια παραπάνω ευκαιρία και στο 20’ να τους ακυρώνεται, επίσης, γκολ του Αλεξίου ως οφσάιντ. Στο επόμενο λεπτό (21’), οι «βυσσινί» πήραν εκείνοι το προβάδισμα (1-0) με προβολή του Κρητικού έπειτα από σέντρα του Ποτουρίδη.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κεφαλοποίησαν την υπεροχή τους στο 41’ χάρη στον Μακρυγιάννη που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 31’. Ο 26χρονος επιθετικός πήρε το «ριμπάουντ» από την απομάκρυνση του Παπαγιάννη σε σέντρα του Κυριαζή και σε κενή εστία «έγραψε» το 2-0 του ημιχρόνου.

Οι Πατσατζόγλου στο 45+1′ και ο Κυριαζής στο 47’ έχασαν καλές ευκαιρίες για την «Προο», όπως και ο Ηρακλής στο 51’ με τον Παπαδόπουλο. Όμως, το τρίτο τέρμα (3-0) ήλθε στο 55’ και πάλι με «δράστη» τον Μακρυγιάννη να νικάει τον Παπαγιάννη με ωραίο σουτ.

Στο 71′ ο Πατσατζόγλου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 75′ ο Μαρίνογλου πήρε την… άγουσα για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα. Το τελικό 4-0 σημειώθηκε στο 79′ από τον Ποτουρίδη με σέντρα-σουτ που αιφνιδίασε τον Παπαγιάννη.

Δοκάρι για τους Θεσσαλούς στο 86′ με τον Αγρόδημο.

ΓΚΟΛ: 21′ Κρητικός, 41′, 55′ Μακρυγιάννης, 79′ Ποτουρίδης.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 71′ Πατσατζόγλου (δεύτερη κίτρινη) – 75′ Μαρίνογλου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Γιάννης Μάγγος): Χαλκίδης, Νάστος, Δημακάκος (66′ Παρασκευόπουλος), Πατσατζόγλου, Βοσνακίδης, Μεγαρίτης, Τσαφταρίδης (31’ Αλεξίου), Ποτουρίδης, Κρητικός (82′ Τσιαβός), Κυριαζής (66′ Όμο), Γκόκα (31’ Μακρυγιάννης).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡ. (Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Παπαγεωργίου, Δοδοντσάκης (59’ Κακαβίτσης), Γκαλίτσιος, Κούλπας, Αγρόδημος, Μπάμης (59’ Μαρίνογλου), Παπαδόπουλος (59’ Χρηστίδης), Αλεξίου (87′ Σταμάτης), Ζαφειρίου, Γκίκα.