Χρυσή αλλαγή Μασούρας και το… κυνήγι συνεχίζεται!

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός κατάφερε να γίνει ο παίκτης- κλειδί της αναμέτρησης, καθώς με δικό του τέρμα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Άρη με 1:0 και να ανέβει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Super League.

Ο Ολυμπιακός χάρη στο τέρμα του Μασούρα συνεχίζει το… κυνήγι του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή, έστω και προσωρινά, στους 4 βαθμούς, με το παιχνίδι των “πρασίνων” στα Γιάννενα να βρίσκεται σε εξέλιξη. Από την άλλη ο Άρης με την ήττα στο Φάληρο παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας χάνοντας όμως την ευκαιρία να πλησιάσει τον τέταρτο ΠΑΟΚ (36β) και να αποσπαστεί από τον έκτο Βόλο (26β).

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Φάληρο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους και να πιέζουν. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την κατοχή και στο αμυντικό κομμάτι κρατούσαν τις γραμμές τους ψηλά. Η πρώτη στιγμή άνηκε στον Άρη. Ένα σουτ του Ματέο Γκαρσία εκτός περιοχής, έφυγε ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια καλή ευκαιρία, αλλά ο Μαντσίνι που σούταρε από μακριά δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο. Ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα στο 29′ με τον Μπακαμπού, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 37′, αντεπίθεση από τους “κίτρινους”, ωραία βαθιά μπαλιά του Ντάμπο, στον Μάντσινι, εκείνος σέντραρε στην περιοχή, αλλά ο Παπασταθόπουλος έδιωξε σωτήρια. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την λύση. Έπειτα από μπαλιά του Μαντσίνι, ο Μαζικού έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Νταρίντα με προβολή από κοντά να νικά τον Πασχαλάκη. Το τέρμα έπειτα από την συμβολή του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς πολλές φάσεις γύρω από τις δύο εστίες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Άρη. Μόλις στο 47ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Χάμες, εκείνος έβγαλε μια σέντρα στην καρδιά της άμυνα του Άρη και ο Μασούρας με κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 1:0. Τρία λεπτά αργότερα ο Ροντινέι έκανε μια ατομική ενέργεια, στην συνέχεια έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απομάκρυνε τον κίνδυνο. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να… παγώσει τον ρυθμό στην συνέχεια και να ελέγξει, βέβαια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν ρήγματα. Στο 70ο λεπτό ένα φοβερό σουτ του Χουάνγκ, κόντραρε και έφυγε λίγα εκατοστά άουτ. Στην συνέχεια της φάσης ο Μπιέλ μπήκε στην περιοχή, έκανε ωραίες ενέργειες, σούταρε, ο Κουέστα απομάκρυνε προς τα πλάγια, αλλά ο Μασούρας που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας δεν κατάφερε την να βρει καλά έτσι ώστε να την στείλει στα δίχτυα. Στο 86΄ακόμη μια στιγμή για τους “ερυθρόλευκους”. Αυτή τη φορά ήταν ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπιέλ που έδιωξε ο Ισπανός γκολκίπερ του Άρη. Στο 90+3′ ο Κουέστα είπε “όχι” και σε τετ-α-τετ του Ελ Αραμπί.

ΓΚΟΛ: 48′ Μασούρας/-
Κίτρινες: 38′ Χουάνγκ, 90+1′ Ρέαμπτσιουκ/ 38′ Οντουμπάτζο, 39′ Νταμπό, 85′ Φαμπιάνο

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (46′ Μασούρας), Μπιέλ (88′ Γ.Ροντρίγκες), Χ. Ροντρίγκες (79′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (69′ Ελ Αραμπί)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό (79′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (73′ Μανού Γκαρσία), Μαντσίνι, Γκαρσία (87′ Πάλμα), Γκρέι (73′ Καμάτσο)