“Χ”αμογέλασε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι του Φαλήρου

Σε ένα ντέρμπι με μεγάλη ένταση, πάθος και μαχητικότητα όπου η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο ενώ ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος, καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα και το τελικό 0:0, ευνόησε μόνο τους “πράσινους” που αύξησαν κι άλλο την διαφορά τους από την “Ένωση” και τους “ερυθρόλευκους”.

Στο κατάμεστο “Γ.Καραϊσκάκης”, σε ένα ντέρμπι με πολλή ένταση, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0:0) και είδαν την διαφορά τους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό να αυξάνεται. Η ΑΕΚ έμεινε στο -8 από τους “πράσινους” ενώ ο Ολυμπιακός με αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται πλέον στην 3η θέση και το -12 από την κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ δυνατές μονομαχίες και έντονο ρυθμό, χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάποια ευκαιρία για τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Πρώτη τελική στον αγώνα, ένα σουτ του Άμπραμπατ από μακρία στο 12′ που δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη. Απίθανη ευκαιρία στο 15΄για την ΑΕΚ. Ο Γκατσίνοβιτς πέρασε μια κάθετη μπαλιά για τον Λιβάι Γκαρσία ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, “τσίμπησε” την μπάλα αλλά ο Παπασταθόπουλος έδιωξε σωτήρια πάνω στην γραμμή. Τρία λεπτά αργότερα, τρομερό τακουνάκι του Γκατσίνοβιτς μέσα στην περιοχή, ο Ρότα έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει με δυσκολία. Το έντονο πρέσινγκ της “Ένωσης” κυρίως από την δεξιά πλευρά απέδιδε καρπούς, καθώς δεν επέτρεπε στους γηπεδουχους να κυκλοφορήσουν την μπάλα όπως θα ήθελαν. Στο 37ο λεπτό, τρομερή ατομική ενέργεια του Πινέδα, ο οποίος βρήκε τον Γκαρσία, στην πλάτη της άμυνας των “ερυθρολεύκων”, όμως εκείνος από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο Φάληρο, χωρίς τέρματα και κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά φάουλ. Η ΑΕΚ πίεζε έντονα και δημιουργούσε κυρίως από την δεξιά πλευρά ενώ ο Ολυμπιακός “ανέβηκε” και βρήκε χώρους στο γήπεδο μετά το μισάωρο του αγώνα.

Ο Παπασταθόπουλος διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Γκαρσία στην σημαντικότερη ευκαιρία του πρωτου μέρους. (EUROKINISSI)

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και απείλησε πρώτος στο 48ο λεπτό, όταν ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα στην περιοχή από τον Βίντα, σούταρε από πλάγια θέση, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ στο 58′ με τον Χάμες Ροντρίγκες, το οπόιο όμως έπειτα από την συμβολή του VAR ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Μασούρα. Στο 66′ ο Γκαρσία βγήκε και πάλι στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε την προσπάθεια του. Στο 74′ τρομερή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους αφού πρώτα ο Παπασταθοπουλος και έπειτα ο Γ.Ροντρίγκες δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 82′ ο Μίτσελ έριξε στο παιχνίδι τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση απο τους φίλους των “ερυθρόλευκων” κατά την είσοδο του. Στο 88′ έπειτα από κόρνερ, ο Φαν Φέερτ έπιασε μια γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

ΓΚΟΛ: –

Κίτρινες: 79′ Ρέαμπτσουκ, 86′ Ντόι, 90′ Παπασταθόπουλος, 90+8′ Εμβιλά  / 40′ Άμπραμπατ, 72′ Μουκουντί

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα (88′ Αγκιμπού Καμαρά), Ντόι, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ, Εμβιλά, Μασούρας (60′ Γ.Ροντρίγκες), Χάμες Ροντρίγκες (88′ Φορτούνης), Μπιέλ (81′ Βρουσάι), Μπακαμπού (81′ ‘Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Γιόνσον, Πινέδα (80′ Μάνταλος), Άμραμπατ (75′ Φαν Φέερτ), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Γκαρσία.//