ertnews.gr

Με δυάδα… φωτιά το Βέλγιο στο “κύκνειο άσμα” του Βεζένκοβ (video)

07/09 - 19:12

FIBA

To δίδυμο της Βουλγαρίας πάλεψε για την σπουδαία ανατροπή, όμως τα “Λιοντάρια” με οδηγούς τους Λεκόμτ και Ομπασοχάν πήραν την πρόκριση στους “16” του Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησαν με 89-80 στον προτελευταίο αγώνα της Τιφλίδας. Η… αυλαία της θα πέσει με το ντέρμπι του Α’ ομίλου, Γεωργία-Μαυροβούνιο (7/9, 20:00, ΕΡΤ Sports 1, ΕΡΑΣΠΟΡ), όπου οι Ζούρος-Λιμνιάτης στοχεύουν αποκλειστικά στο “ροζ φύλλο” για να προκριθούν ως τέταρτοι.

Η Βουλγαρία πήγε για το θαύμα, όμως η… καρδάρα με το γάλα που έχυσε κόντρα στο Μαυροβούνιο την Κυριακή (4/9) έμελλε να της κοστίσει μια πρόκριση που θα είχε έναν πρωταγωνιστή, τον Σάσα Βεζένκοβ. Σημείωσε 4 νταμπλ-νταμπλ σε 5 αγώνες με 26.8 πόντους και 12.2 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε περίπου 37 λεπτά συμμετοχής, όντας ακόμα ο δεύτερος σκόρερ του τουρνουά πίσω από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 31 πόντους μ.ό.

Απόψε σημείωσε 26 πόντους με 3/9 διπ. (33%), 3/10 τριπ. (30%) και 11/11 β. (100%). Μάζεψε 13 ριμπάουντ, επίσης και υπέπεσε σε 4 φάουλ, δίχως λάθος σε 38 λεπτά! Στο πλευρό του, ξανά, ο Ντι Μποστ που πέτυχε 18 πόντους (3/12 τριπ, 25%), αλλά μοίρασε μόνο 4 ασίστ ελέω και των φάουλ, ενώ μέχρι σήμερα είχε 8.4 ασίστ κατά μ.ό.

Όλα αυτά, όμως, απέναντι στους Ρετίν Ομπασοχάν (25 πόντοι-7 ριμπάουντ) που έδωσε το… έναυσμα για να συνεχίσει ο Εμάνουελ Λεκόμτ που σταμάτησε στους 20 πόντους. Σημαντικοί και οι Ταμπού (9 πόντοι-6 ασίστ) και Ντε Ζέου, με τον τελευταίο να συμβάλει προς το τέλος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα “Λιοντάρια” του Τζέρτζια έφθασαν έως το +12, όμως οι Βούλγαροι έκαναν μια τρομερή τρίτη περίοδο επιθετικά με 30 πόντους. Οι 25 παθητικό και η αγωνιστική πειθαρχία, αλλά και παραπάνω ποιότητα από τους Βέλγους καθόρισαν το νικητή παρότι στο 35′ το σκορ ήταν 71-75. Στη συνέχεια, Ομπασοχάν και Ταμπού το… καθάρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 30-41, 60-66, 80-89