Επιθετική αφλογιστία με θετικά δείγματα (video)

Στον τελικό του 4ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 77-64 από την Ολίμπια Μιλάνο και κατέκτησε τη δεύτερη θέση, βγάζοντας όμως χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεών του.

Οι “πράσινοι” είχαν τη διάθεση, ωστόσο δεν είχαν την ευστοχία σήμερα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του τελικού για το 4ο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”. Η Ολίμπια Μιλάνο έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Μπράντον Ντέιβις, Μπίλι Μπάρον και Τομάσο Μπαλντάσο, κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 77-64 λίγο πριν την έναρξη της Ευρωλίγκα για την αγωνιστική περίοδο 2022/2023.

Οι δυο ομάδες έδωσαν βάση στην άμυνά τους στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο σύντομα ο Παναθηναϊκός πήρε ένα ισχνό προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη. Η Ολίμπια Μιλάνο όμως με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στο ματς, ανέβασε “στροφές” και με πρωτεργάτες της τους Μπάρον και Ντέιβις ανέκτησε το προβάδισμα των τριών πόντων (15-12). Οι “μάχες” τόσο κοντά, όσο και μακριά από τη ρακέτα συνεχίστηκαν και από τις δυο πλευρές, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-18 υπέρ του “τριφυλλιού” χάρη στην προσπάθεια του Γκουντάιτις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τις δυο ομάδες να κρατούν τον ίδιο ρυθμό και την πίεση στην άμυνά τους. Οι “πράσινοι” βρήκαν κάποιες επιθετικές λύσεις μέσω του Μαντζούκα που είχε περάσει στο ματς, αλλά και του Άντριους. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι Ιταλοί με κύριους εκφραστές της επίθεσής τους τον Μπάρον και τον Μπαλντάσο, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους 7 πόντους (40-33), που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Έττορε Μεσίνα για πρώτη φορά σήμερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στους 9 πόντους (42-33) με μια προσπάθεια του Μέλι, ωστόσο το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς αντέδρασε. Ένα τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και ένα καλάθι του Λι μετά από δικό του κλέψιμο, έφεραν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 4 πόντους ξανά (46-42, 24′). Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο σκορ (53-51, 28′) με ένα τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη και μια ενέργεια του Πάρις Λι. Οι Ιταλοί όμως με ένα κάρφωμα του Χάινς, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το +5 υπέρ τους (58-53).

Η Ολίμπια άρχισε πολύ δυναμικά την τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς, καθώς “έτρεξε” ένα 5-0 σερί με ένα τρίποντο του Χολ και ένα καλάθι του Μήτρου-Λονγκ ανεβάζοντας τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (63-53, 37′). Παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, η άμυνα των Ιταλών είχε “σφίξει” και σε συνδυασμό με την αστοχία των “πράσινων”, η διαφορά παρέμενε διψήφια. Έτσι, το σύνολο του Έττορε Μεσίνα, κατάφερε να επιβληθεί με 77-64 στον τελικό του 4ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” στο ΟΑΚΑ λίγο πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων των ομάδων για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-40, 53-58, 64-77