Αποκλεισμός – σοκ για τη Λεβερκούζεν

Δεν ξεκίνησε καλά η σεζόν για τις “ασπιρίνες”, καθώς μένουν εκτός κυπέλλου Γερμανίας από τον πρώτο κιόλας γύρο. Η ‘Ελβερσμπεργκ πήρε τη νίκη με 4-3 και συνεχίζει στην επόμενη φάση.

Από πολύ νωρίς μένει εκτός κυπέλλου η Λεβερκούζεν, η οποία έπεσε θύμα της Έλβερσμπεργκ, ομάδα που αγωνίζεται στην Γ’ κατηγορία Γερμανίας. Σε ένα ματς ροντέο, κατά τη διάρκεια του οποίου οι “ασπιρίνες” κυνηγούσαν το σκορ. Έτσι με τελικό αποτέλεσμα 4-3 αποχαιρέτησαν την διοργάνωση, λίγο πριν έναρξη των υποχρεώσεων τους στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι βρήκε τη Λεβερκούζεν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς στο μόλις 2ο λεπτό η Έλβερσμπεργκ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ρότσελτ. Τρία λεπτά αργότερα οι ισορροπία αποκαταστάθηκε με τον Χλόζεκ να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 17′ με τον Κόφι να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Στο 30ο λεπτό ο Αρανγκίθ έκανε το 2-2, προτού η Έλβερσμπεργκ πάρει ξανά προβάδισμα στο 37ο λεπτό με τον Σνελμπάτσερ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 3-2 σε ένα παιχνίδι με φρενήρη ρυθμό και πέντε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόνραντ στο 74ο λεπτό έδωσε διαφορά δύο τερμάτων στην Έλβερσμπερκ, “σπρώχνοντας” την ένα βήμα πιο κοντά στην ολοκλήρωση του μίνι… θαύματος και της πρόκρισης. Το μόνο που κατάφεραν οι “ασπιρίνες” ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-3 με τον Σικ στο 89′, αποχαιρετώντας οριστικά τη διοργάνωση.