ertnews.gr

Δεν εντυπωσίασε, κέρδισε και τώρα… Τουρκία (video)

18/08 - 23:00

Το 2/2 στο τουρνουά “Ακρόπολις” έκανε η Εθνική ομάδα που επικράτησε της Γεωργίας με 80-67. Δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, τρομερός Σλούκας, εξαιρετικοί Κασελάκης και Λούντζης.

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο τουρνουά Ακρόπολις πήρε η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, δεν εντυπωσίασε, ήταν αρκετά άστοχο αλλά κατάφερε να κάνει την… δουλειά. Κορυφαίος της Ελλάδας ο Κώστας Σλούκας με 22 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Μιχάλης Λούντζης και Λεωνίδας Κασελάκης.

Το ματς

H Γεωργία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και αιφνιδίασε την Εθνική, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων. Κώστας Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθης σκόραραν για την Ελλάδα, η οποία είχε απαντήσεις στο παιχνίδι μέσα στην ρακέτα που προσπαθούσε να παίξει η ομάδα του Ζούρου. Με τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 9-9 στο 5′. Από εκείνο το σημείο και μετά η Γεωργία είχε τα ηνία. Με τους Μακφάντεν και Μαμουκελασβίλι να εκτελούν οι τυπικά γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι το δεκάλεπτο με 21-16 εκμεταλλευόμενοι το μόλις 10% που είχε η Εθνική στο τρίποντο (1/10).

Στη δεύτερη περίοδο η Γεωργία συνέχιζε να είναι υποψιασμένη και σοβαρή, ανεβάζοντας την διαφορά της στους 7, 25-18. Σε αυτό το σημείο ανέλαβε την δράση ο Κώστας Σλούκας σημειώνοντας δύο διαδοχικά σουτ από μέση απόσταση κάνοντας το 25-22 στο 13′. H ομάδα του Ηλία Ζούρου έπαιζε πιο στοχευμένα και με πιο λειτουργικά σχήματα. Έτσι διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο συν 3, 37-34. Η Ελλάδα ήταν πολύ άστοχη, με 2/17 τρίποντα και συνολικά 12/35 εντός πεδιάς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Eλλάδα “έσφιξε” την άμυνα της. Δέχθηκε μόλις 2 πόντους σε έξι αγωνιστικά λεπτά και με τον Μιχάλη Λούντζη να “αρπάζει” την ευκαιρία  με 6 πόντους η “επίσημη αγαπημένη” προηγήθηκε με 8, 47-39. Η ραψωδία έξω από τα 6,75 συνεχίστηκε. Παπανικολάου και Κασελάκης εκτελούσαν από μακριά με την Εθνική να παίρνει διψήφιο προβάδισμα, 53-42 στο 27′. Η Γεωργία με τους Σενγκέλια και Σερμαντίνι προσπάθησε να μειώσει, με την διαφορά να “κλείνει” στους 9, 56-47 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ελλάδα με ηγέτη τον Σλούκα, συνέχιζε να έχει διψήφιες διαφορές και στο 35′ προηγήθηκε με 12, 66-54 δείχνοντας ότι θα καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού με διαδοχικά τρίποντα ανέβασε κι άλλο την διαφορά που έφτασε τους 17, δίνοντας διαστάσεις και έκταση στη νίκη της Εθνικής, η οποία δεν έπεισε αλλά έκανε την δουλειά χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ετοιμάζεται πλέον για το αυριανό δύσκολο φιλικό με αντίπαλο την Τουρκία (19/08, 21:00, ΕΡΤ1)