Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 58 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Μπράιτον.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς): Είναι τραυματίας.
Τζορτζ Μπάλντοκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπέρμπιγχαμ.
Δημήτρης Πέλκας (Χαλ): Αγωνίστηκε για 58 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-0) από τη Λούτον.

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Νίκος Μιχελής (Μιραντές): Εκτός αποστολής.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Έμεινε στον πάγκο.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Γιουβέντους.
Δημήτρης Νικολάου (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από τη Λάτσιο.
Αντώνης Σιατούνης (Μόντσα): Εκτός αποστολής.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.
Ηλίας Κουτσουπιάς (Μπενεβέντο): Έμεινε στον πάγκο.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είναι τραυματίας.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Βόλφσμπουργκ. Στο 45’+3′ της αναμέτρησης ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά από κοντά.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης (Μπόχουμ): Είναι τραυματίας.

Β’ Γερμανίας
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 58 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-1) από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.
Στέφανος Καπίνο (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Εκτός αποστολής.
Χαράλαμπος Μακρίδης (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από το Μαγδεβούργο.
Μανώλης Σάλιακας (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Χάιντενχαϊμ.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Αγωνίστηκε για 19 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ζιλ Βισέντε.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Βιτόρια Γκιμαράες.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας (Ουτρέχτη): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Μπάρκας (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Εξέλσιορ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Αλκμάαρ): Είναι τραυματίας.
Δημήτρης Σιόβας (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Σουρλής (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 10 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Βόλενταμ.
Χρήστος Τζόλης (Τβέντε): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Φίτεσε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (4-1) επί της Γκρόνινχεν.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 82 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Άγιαξ Β’. Δημιούργησε το μοναδικό γκολ της ομάδας του.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Μάαστριχτ.
Βασίλης Παυλίδης (Αλκμάαρ Β’): Έμεινε στον πάγκο.

Αυστρία:

Νίκος Βέργος (Βόλφσμπεργκερ): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-1) επί της Αούστρια Λουστενάου.
Κοσμάς Γκέζος (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-2) επί της Χαρτμπεργκ.
Ευθύμης Κουλούρης (Λασκ Λίντσερ): Έμεινε στον πάγκο.

Λιγκα 2:
Μελέτιος Μίσκοβιτς (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Φερστ Βιέννης.

Σκωτία:

Πρέμιερσιπ
Γιώργος Γιακουμάκης (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγιεβιτς (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 69 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Νάπρεντακ.
Νίκος Μπαξεβάνος (Σπαρτάκ Σουμπότιτσα): Έμεινε στον πάγκο.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος (Μπέερσχοτ): Εκτός αποστολής.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Σλάβια Πράγας.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Άαρχους. Ωστόσο, στο φινάλε αποχώρησε με φορείο λόγω τραυματισμού στο γόνατο.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Βέιλε): Αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Χβιντόβρε.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2-1) από την Χαταϊσπόρ.
Στέλιος Κίτσιου (Γκαζιαντέπ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κασίμπασα.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Τραμπζονσπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Καϊσέρισπορ. Στο 72ο λεπτό ήταν αυτός που ισοφάρισε με χτύπημα πέναλτι.
Μανώλης Σιώπης (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 63 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Καϊσέρισπορ.
Χάρης Χαρίσης (Σίβασπορ): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Χατζηγιοβάνης (Ανκαραγκούτσου): Έμεινε στον πάγκο.

Ιωάννης Γκέλιος (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σαμσουνσπόρ.
Γιώργος Κουτρουμπής (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σαμσουνσπόρ.
Δημήτρης Μάνος (Μπαντίρμασπορ): Εκτός αποστολής.

Κύπρος:

Τάσος Δώνης (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την ΑΕ Λεμεσού.
Νίκος Καλτσάς (Καρμιώτισσα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Χάρης Μαυρίας (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 65 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πάφο.
Δημήτρης Πινακάς (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πάφο.
Μανώλης Τζανακάκης (Καρμιώτισσα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (19:00), εντός έδρας, κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4-0) από την ΑΕΚ Λάρνακας.

Ρουμανία:

Λιγκα 1
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα): Εκτός αποστολής.

Ουγγαρία:

Αλέξανδρος Κυζιρίδης (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 15 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4-3) επί της Χόβεντ.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Αλέξανδρος Κατράνης (Πιάστ Γκλίβιτσε): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης Παπανικολάου (Ρακόβ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Βίντζεβ Λοτζ.
Δημήτρης Σταυρόπουλος (Βάρτα Πόζναν): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (20:00), εντός έδρας, κόντρα στη Σλασκ Βρότσλαβ.
Στράτος Σβάρνας (Ρακόβ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Βίντζεβ Λοτζ.
Κωνσταντίνος Τριανταφυλλόπουλος (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) με την Λέγκια Γκντανσκ.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης (Μιχάλοβτσε): Εκτός αποστολής.
Ιωάννης Νιάρχος (Ζλάτε Μόραφτσε): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3-0) από την Σπαρτάκ Τρνάβα.
Σπύρος Ρισβάνης (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1-0) επί της Μίκουλας.
Κυριάκος Σαββίδης (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3-0) με την Ζλάτε Μόραφτσε. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 31′.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ντιναμό-Ότο Τιράσπολ.
Στέφανος Ευαγγέλου (Σερίφ Τιράσπολ): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Καρανίκας (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ντιναμό-Ότο Τιράσπολ.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος (Σερίφ Τιράσπολ): Έμεινε στον πάγκο.

Φιλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Αγωνίστηκε για 70 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της SJK.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος (Ρίγα): Έμεινε στον πάγκο.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Βλάζνια.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-0) από την Λεβάντια.

Γεωργία:

Α’ κατηγορία
Βασίλης Καραγκούνης (Τορπέντο Κιουταΐσι): Εκτός αποστολής.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Κορφακάν.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κορφακάν): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Αλ Σαρζά.
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.