Δίκαιη… γκέλα για την Τσέλσι

Η ομάδα του Πότερ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, δεν εμφανίστηκε στο δεύτερο και δίκαια έμεινε στο 1:1 με τη νεοφώτιση Νότιγχαμ που πάλεψε μέχρι το τέλος. Στο -7 από την 4η Μάντσεστερ οι Λονδρέζοι.

O αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Τσέλσι είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Χέντερσον. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς, ήρθε στο 10′ για την Νότιγχαμ με τον Τζόνσον, ο οποίος δις προσπάθησε να κερδίσει τον Κέπα, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 16′ οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Πούλισιτς έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα από το πόδι του Μπολί βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στον Άγγλο επιθετικό ο οποίος από κοντά έκανε το 1:0.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Νότιγχαμ, η οποία απέιλησε με τον Τζόνσον στο 49′ με τον Κέπα να έχει απάντηση. Στο 55′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκιμπς Γουάιτ, με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Η τρίτη ήταν η… φαρμακερή για τη Νότιγχαμ η οποία ισοφάρισε με τον Οριέ στο 63′ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Από εκείνο στο σημείο και μετά, η ομάδα του Πότερ είχε τον έλεγχο, δίχως μεγάλη στιγμή και έμεινε δίκαια στο 1:1 κόντρα στους νεοφώτιστους.

ΓΚΟΛ: 63′ Οριέ / 16′ Στέρλινγκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Γέιτς, 90′ + 3′ Λόντι / 53′ Αθπιλικουέτα, 90′ Γκάλαχερ