Χτίζει σερί ο… επιβλητικός Παναθηναϊκός! (video)

Όντες ανώτεροι σε ολόκληρο το 40λεπτο, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς επικράτησαν του Άρη με 96-79 στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της Basket League, πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη εγχώρια νίκη τους.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός έφτασε το 10-2 και έχει πλέον διαφορά ασφαλείας από τις ομάδες που βρίσκονται πίσω του. Από την άλλη, οι “κίτρινοι” έπεσαν στο 6-6 και πλέον ισοβαθμούν με τον Προμηθέα Πάτρας στην 7η θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με… το πόδι πατημένο στο γκάζι και πριν καν συμπληρωθούν 3.5 λεπτά, βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 9-0. Ο Γιάννης Καστρίτης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ, με την εικόνα όμως να μην αλλάζει ιδιαίτερα. Το σερί έφτασε στο 19-0, με δέκα προσωπικούς πόντους του Γ. Καλαϊτζάκη και τον προπονητή του Άρη να καλεί ξανά τους παίκτες του στον πάγκο. Οι Θεσσαλονικείς εν τέλει σκόραραν για πρώτη φορά στο έβδομο λεπτό του αγώνα. Οι παίκτες του Ράντονιτς έκλεισαν την περίοδο στο 24-7, όντας οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ.

Οι “κίτρινοι” εμφανίστηκαν σαφέστατα βελτιωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-2 κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (26-17). Ο Τζος Χάγκινς ήταν ο μοναδικός που ξεχώριζε, έχοντας φτάσει γρήγορα στους εννέα πόντους. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Παναθηναϊκό να επιβάλλει ξανά το δικό του τέμπο. Η απόσταση στο σκορ έφτασε εκ νέου στις παρυφές των 20 πόντων, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Θέλοντας να… καθαρίσουν το ματς, για να αποφύγουν καταστάσεις όπως αυτή με το Περιστέρι την προηγούμενη εβδομάδα, οι “πράσινοι” ανέβασαν εκ νέου την έντασή τους. Ο Νέιτ Γουόλτερς πήρε την “μπαγκέτα” σε σκοράρισμα αλλά και δημιουργία, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους 28 πόντους (55-27). Ο Ντέρικ Γουίλιαμς βρήκε κάποιους πόντους, βοηθώντας τα μέγιστα στο να… κριθεί το ματς από την τρίτη περίοδο (61-32). Το 9-0 των φιλοξενούμενων στη συνέχεια εξόργισε τον Ντέγιαν Ράντονιτς, ο οποίος κάλεσε τους παίκτες του στον πάγκο. Ένα προσωπικό ντεμαράζ του Γκουντάιτς με εννέα πόντους σε τρία λεπτά, έκλεισε την περίοδο στο 74-49.

Με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο ρυθμός έγινε… ξέφρενος. Ο Λιθουανός σέντερ συνέχισε να κάνει ότι θέλει κοντά στο καλάθι. Για τον Άρη έβαλε ορισμένα σουτ ο Χόρκλερ, ενώ επίσης σκόραραν οι Τολιόπουλος και Μήτρου-Λονγκ. Μαντζούκας, Παπαγιάννης και Γιώργος Καλαϊτζάκης φόρτωσαν το “κίτρινο” καλάθι με πόντους, την ώρα που ο Ράντονιτς δοκίμαζε πρόσωπα και σχήματα. Στη συνέχεια πήραν χρόνο και οι ΣαμοντούροφΧουγκάζ, με τον αγώνα να έχει ουσιαστικά κριθεί. Το τελικό σκορ ήταν 96-79.

Ο MVP

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Νέιτ Γουόλτερς. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς 13 (3/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (7 ασίστ), Γκουντάιτις 16 (5/6 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 3 (0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Λι 2, Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα), Σαμοντούροβ, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Μαντζούκας 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 12 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτρου – Λονγκ 15 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Καββαδάς 3, Νετζήπογλου 4, Χάγκινς 15 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Τολιόπουλος 16 (4/9 τρίποντα), Φίλλιος 4, Πακ 4.