Ο κυρίαρχος ΠΑΟΚ… αγκαλιάζει τους τελικούς!

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 στο “Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά” και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο “δικέφαλος του βορρά” βρέθηκε με… την πλάτη στον τοίχο μετά το τρίτο σετ, ωστόσο είχε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την κατάσταση. Πλέον βρίσκεται με 2-0 μπροστά στη σειρά και θα έχει την ευκαιρία να… τελειώσει την “υπόθεση πρόκριση” στη Θεσσαλονίκη στις 5 Απριλίου. Στο μεσοδιάστημα, μεσολαβεί το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στην Καλαμάτα, όπου οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα… ξίφη τους στα ημιτελικά.

Οι “ασπρόμαυροι” έδειξαν από πολύ νωρίς στο πρώτο σετ το ποιος είναι το… αφεντικό. Το 5-1 αλλά και το 8-2 δεν έδωσε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους “πράσινους”. Το σερβίς του Γιόρνα έκανε μεγάλη… ζημία, ενώ όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοσή του και ο Φαν Ντεν Ντρις. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν έως και το +10 (15-5), μετατρέποντας τη σημασία της συνέχειας σε… διαδικαστική. Το σετ ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-12, υπέρ του ΠΑΟΚ, χάρη σε έναν άσο του Ράπτη.

Ο Παναθηναϊκός μάλλον… ξύπνησε και σε συνδιασμό με την κατακόρυφη άνοδο του μπλοκ, μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έφτασαν πολύ γρήγορα στο 6-1, βάζοντας γερές βάσεις ισοφάρισης. Οι δύο ομάδες έμοιαζαν να έχουν… αλλάξει πλήρως τους ρόλους τους, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 10-3 και το 14-7 λίγο μετά. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι, με τον Ερνάντες να ανεβάζει… στροφές και την ισοφάριση να έρχεται με 25-16.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο στην αρχή (7-8). Το σερβίς του Ερνάντες όμως άλλαξε τα δεδομένα υπέρ του “τριφυλλιού”, που κατάφερε να προηγηθεί (10-8) με ένα σερί 3-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα δε βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, αν και στο τέλος… αγχώθηκε. Αυτό συνέβη διότι παρ’ ότι έφτασε στο 24-20, δέχθηκε τρεις συνεχόμενους πόντους. Ο Κουβανός εν τέλει έδωσε τη λύση και διαμόρφωσε το 25-23 για το 2-1.

Οι παίκτες του Μιλενκόσκι μπήκαν στο τέταρτο σετ αποφασισμένοι να αντιδράσουν. Μάλιστα κατάφεραν σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις να φτάσουν στο +4 (9-5 11-7). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο επανήλθε στον… πόντο (14-13), χάρη στα μπλοκ του Ρανγκέλ και τις επιθέσεις των ΚόβαρΕρνάντες. Στη συνέχεια ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις (17-17, 18-18), ξεκινώντας το σετ… από την αρχή. Το πρώτο “πράσινο” προβάδισμα ήρθε από τον Μπάση, ο οποίος μπήκε για το σερβίς και έκανε το 20-19 με άσο. Οι “ασπρόμαυροι” απάντησαν με ένα σερί 6-1 και κατάφεραν να κάνουν το 25-21, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, υπήρξαν αρκετές εναλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-2 χάρη σε μπλοκ του Φαν Ντεν Ντρις, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 4-1 για το 6-5 μετά από άστοχο σερβίς του Βουλκίδη. Ο ΠΑΟΚ όμως έφτασε στο 11-8, αγκαλιάζοντας τη νίκη. Το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου βοήθησε τους “πράσινους” να μειώσουν στον έναν (11-10). Οι Θεσσαλονικείς παρ’ όλα αυτά έκαναν το 13-10, χάρη σε ένα κακό σερβίς του Πετρέα αλλά και ένα νέο άσο του εξαιρετικού Γιόρνα. Οι δύο κρίσιμοι τελευταίοι πόντοι εξασφαλίστηκαν, με το 15-13 να διαμορφώνει το τελικό 3-2 υπέρ του “δικεφάλου του βορρά”.//

Τα σετ: 12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15