ertnews.gr

Σαρωτικός Παναθηναϊκός “έφυγε” για τα προημιτελικά!

14/12 - 22:14

EUROKINISSI

Οι “πράσινοι” πήραν τα δυο σετ που χρειαζόντουσαν σε 48 λεπτά και… πέταξαν για τους “8” του Challenge Cup Ανδρών, αφού επικράτησαν και πάλι με 3-0 σετ της Βίκινγκ Μπέργκεν και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Μπέργκεν και επιβλήθηκε άνετα με 3-0 σετ, παίρνοντας την πρόκρισή στη φάση των “8” του Challenge Cup Ανδρών, αφόυ χρειαζόταν δύο σετ μετά το εύκολο πέρασμα από την Νορβηγία με 3-0 την περασμένη εβδομάδα. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση από το ζευγάρι Οριόν – Μουρόφ.

Ο αγώνας:

Με άσο του Πετρέα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-3. Ο Ζήσης πέτυχε πόντο για το 8-4 έπειτα από υποδοχή. Αέρας πέντε πόντων για το “τριφύλλι” με μπλοκ του Φράγκου (11-6). Ο Έλληνας ακραίος πήρε πολύ δύσκολο πόντο πάνω σε τριπλό μπλοκ για το 15-9. Ο Ερνάντεζ με όμορφο πλασέ έκανε το 20-13 με τον Παναθηναϊκό να είναι ανώτερος. Πάλι ο Κουβανός με δυνατό χτύπημα έκανε το 23-18, με τους πράσινους να παίρνουν τελικά το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ με μπλοκ του Κωστόπουλου και έπειτα με μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ οι γηπεδούχοι πήραν ισχνό προβάδισμα 4-2. Δύο συνεχόμενοι άσοι του Ερνάντεζ, έγραψαν το 8-5. Μπλοκ του Μπάση έδωσε double score στο σετ (12-6). Μερικές άστοχες επιθέσεις των Νορβγηγών έφεραν τους “πράσινους” σε θέση απόλυτου οδηγόυ (16-8). Τρομερή άμυνα Ζήση, πόντος Μάρκου και 18-8. Ο Πετρέας με άσο διαμόρφωσε το 21-10. Ο Έλληνας κεντρικός ήταν και εκείνος που σφράγισε την πρόκριση, τελειώνοντας την επίθεση σε πρώτο χρόνο, δίνοντας το σετ στην ομάδα του με 25-14 και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Στο τρίτο σετ η Μπέργκεν ξεκίνησε δυνατά και πήρε μικρό προβάδισμα (2-5). Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Μάρκου έφεραν το σετ σα ίσα το “τριφύλλι”. Δύο άσοι του Μπάση έγραψαν το 10-7. Μπλοκ του Μάρκου για το 12-9 των γηπεδούχων. Οι Νορβηγοί μείωσαν και με άστοχη προσπάθεια του Κωστόπουλου έφτασαν στο (14-12). Με ένα μικρό “ντεμαράζ” ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 18-12. Άσος του Μάρκου για το 21-13. Ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά το σετ με 25-16 και μαζί το ματς.

Τα σετ: 25-18,25-14,25-16 σε 68 λεπτά.