ertnews.gr

Νίκες για Άρη και ΑΟ Θήρας

28/10 - 22:20

(INTIME)

Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Θήρας, που πήρε το τρίποντο στο παρθενικό εντός έδρας ματς της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων στη μεγάλη κατηγορία. Από την κόλαση στον παράδεισο ο Άρης στα Ιλίσια. Οι Θεσσαλονικιές ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 από τις γηπεδούχες, έφεραν τούμπα το ματς και πανηγύρισαν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-1), αλλά η αντίδραση της Σαντορίονης ήταν άμεση (5-6) για να φτάσει στο 13-17. Τα Πεύκα μείωσαν σε 17-19, αλλά η διαφορά άνοιξε γρήγορα (18-23) για το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ ξέφυγε γρήγορα (3-8) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε, αλλά στο τρίτο η γηπεδούχος ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 21-18. Δεν μπόρεσε όμως να το κρατήσει με τον ΑΟΘ να ισοφαρίζει 21-21 για να φτάσουμε στο 24-23. Η Μορένο έχασε το σερβίς και παρόλο που η Φίγιοκ δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς στο 24-25, το έκανε στο 25-26 όταν με τεχνικό χτύπημα πήρε τον πόντο και το τρίποντο για την ομάδα της.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 25-27) σε 80′.

Στο παιχνίδι του Ηλυσιακού κόντρα στον Άρη, η ομάδα των Ιλισίων έδειχνε ότι έλεγχε την αναμέτρηση και μάλιστα στο τρίτο και καθοριστικό σετ είχε πέντε ματς μπολ για να τελειώσει την αναμέτρηση, ο Άρης έβρισκε λύσεις και στο τέταρτο δικό του σετ μπολ έκανε το 31-33.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ψυχολογία των αθλητριών του Μανώλη Σκουλικάρη ανέβηκε και με κορυφαία την Λενγκβέιλερ που σταμάτησε στους 29 πόντους πήρε το σπουδαίο διπλό.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 25-20, 31-33, 202-5, 05-15) σε 127′