«Πράσινος» περίπατος και παράταση στη στέψη

Σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών οδήγησε ο Παναθηναϊκός την σειρά με τον Ολυμπιακό, καθώς στο κλειστό του Αγίου Θωμά επικράτησε με 3-0 σετ, έκανε το 2-2 και τα πάντα θα κριθούν την Πέμπτη (12/5, 19:00) στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Αποφασισμένες μπήκαν οι «πράσινες» στο ματς και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στις αντιπάλους τους οι οποίες έκαναν πολλά λάθη ειδικά στα τελειώματα των δύο πρώτων σετ και τα πλήρωσαν χάνοντας το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να τελειώσει το πρωτάθλημα και με νίκη να κατακτήσει τον τίτλο αλλά πλέον οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε πέμπτο και τελευταίο τελικό.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ όμως οι «πράσινες» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη σε καθοριστικά σημεία στο φινάλε του σετ από τις «ερυθρόλευκες» και προηγήθηκαν με 1-0 παίρνοντας το σετ με 25-23.

Ψυχωμένα μπήκε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο σετ όπου έδειξε πως θα το έκανε εύκολα δικό του καθώς βρέθηκε να προηγείται με 17-13, αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση. Πέρασαν μπροστά με 19-21, αλλά δεν είχαν συνέχεια με αποτέλεσμα οι «πράσινες» να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κερδίσουν το σετ (2-0) χωρίς να χάσουν άλλο πόντο (25-21).

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο κερδίζοντας πιο εύκολα με 25-18 καθώς ο Ολυμπιακός δεν είχε τρόπο αντίδρασης.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-18

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Κουτσούλας,

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. – 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. – 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου.