ertnews.gr

Εύκολο πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Παλατάκι

25/11 - 20:35

(INTIME Sports)

Το ντέρμπι μεταξύ των “πράσινων” και του ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο για τις φιλοξενούμενες, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ.

Το “τριφύλλι” μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-8 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Προβάδισμα που διατήρησε και σε όλη την διάρκεια του σετ, παρά το μίνι σερί των γηπεδούχων που μείωσε το σκορ στο 23-19.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο σετ με τους δύο πόντους για το 25-19. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν “χέρι-χέρι” στα πρώτα λεπτά (6-6), ωστόσο ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων ήταν ικανό να τους δώσει προβάδισμα με 2-0 σετ (24-15). Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι ενδιαφέρον μένοντας κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Καλμαζίδη δεν άφησε ποτέ το προβάδισμα από τα χέρια της και τελείωσε το παιχνίδι με το 25-21. Στους 15 βαθμούς οι νικήτριες, στους 5 οι ηττημένες που έχουν ξεκινήσει προβληματικά την σεζόν.

Τα σετ: 19-25, 14-25, 21-25.//ΣΠ