ertnews.gr

Πρώτος βαθμός για τον ΟΦΘ | Αγχωτική νίκη για τον Παναθηναϊκό

12/11 - 00:02

(INTIME Sports)

Οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την ιστορική ισοπαλία στον Άλιμο με την ΑΕΚ, την ίδια ώρα που το “τριφύλλι” πήρε μία σημαντική και δύσκολη νίκη επί του Περιστερίου.

ΑΕΚ – ΟΦΘ 8-8

Τον πρώτο του βαθμό στο 38ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών κατέκτησε ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης. Οι Θεσσαλονικείς απέσπασαν ισοπαλία 8-8 από την “Ένωση” και μάλιστα εκτός έδρας, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, για την 11η αγωνιστική του Β’ Ομίλου. Στο ημίχρονο ο ΟΦΘ ήταν μπροστά 4-3, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου 5-4 και 6-5 στις αρχές του τέταρτου, όμως η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέτρεψε τα δεδομένα και πέρασε με 7-6 και 8-7. Ο Γιώργος Στεργίου, όμως, έγραψε το τελικό 8-8, στο 1.04 πριν από το φινάλε.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-1, 4-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 8-6

Σε ένα κλειστό παιχνίδι οι “πράσινοι” επικράτησαν χάριν στη διαφορά των τριών τερμάτων που “έχτισαν” στο ημίχρονο (5-2). Στο δεύτερο μέρος οι Περιστεριώτες πίεσαν αρκετά και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο πήραν τη νίκη με “όπλο” την άμυνα τους. Πρώτος σκόρερ ο Δερμιτζάκης για τους νικητές που εδραιώνονται στην πρώτη τετράδα.

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-2,1-2, 2-2