Το “γύρισε” μόνος του ο Ιγκλέσιας | Δε δυσκολεύτηκε η Σοσιεδάδ

Ο Ισπανός επιθετικός έδωσε τη λύση σε ένα μέτριο βράδυ για την Μπέτις, τη στιγμή που η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν διατήρησε το προβάδισμα από το πρώτο μέρος, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Η Ρεάλ Μπέτις, ούσα κουρασμένη από την προσπάθεια στην Ευρώπη, τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Χιρόνα, την οποία κέρδισε με ανατροπή, με τον Ιγκλέσιας απόλυτο πρωταγωνιστή. Ο Ισπανός επιθετικός σημείωσε και τα δύο τέρματα της ανατροπής για ένα σημαντικό τρίποντο, που ανέβασε την ομάδα του στην τέταρτη θέση.

Από την άλλη, η Σοσιεδάδ δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Εσπανιόλ, καθώς παρά τη γρήγορη ισοφάριση μέσα σε δύο λεπτά, πήρε ξανά τα ηνία πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να διατηρήσει το τελικό 2-1 υπέρ των Βάσκων.

Ρεάλ Μπέτις– Χιρόνα 2-1

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Μιγκέλ Γκουτιέρες έκανε μια εξαιρετική ενέργεια και προσέφερε το γκολ στον Μαρτίνες, ο οποίος δεν αστόχησε απέναντι στον Ρούι Σίλβα για το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με τον Ιγκλέσιας να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Στο 22′, η Χιρόνα έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Μίτσελ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα σε σκληρό μαρκάρισμα.

Στην επανάληψη, η Χιρόνα απείλησε δύο φορές σε δύο λεπτά με Ρέινιερ και Μπουένο (52′, 54′), με την Μπέτις να δυσκολεύεται να βρει τελική προσπάθεια. Αυτό διορθώθηκε στο 71′, όταν ο Ιγκλέσιας έδωσε ξανά τη λύση. Ο Ισπανός επιθετικός εξαπέλυσε έναν… κεραυνό εκτός περιοχής, με τον Χουάν Κάρλος να είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Στους 12 πλέον η Μπέτις και στην τέταρτη θέση, με τη Χιρόνα να παραμένει στους 7.

Γκολ: Ιγκλέσιας 15′, 71′ / Μαρτίνες 7′

Ρεάλ Σοσιεδάδ– Εσπανιόλ 2-1

Η Σοσιεδάδ ξεκίνησε με… φόρα την αναμέτρηση, απειλώντας στα πρώτα λεπτά με Σίλβα και Μουνιόθ, για να πάρει το προβάδισμα στο 17′. Ο Αλβάρο Φερνάντες έκανε ένα τραγικό λάθος και ο Σόρλοθ δεν αστόχησε σε κενή εστία. Η χαρά των Βάσκων δεν κράτησε για πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Εξπόσιτο με ένα τρομερό σουτ από το ύψος της περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Ο Σόρλοθ απείλησε ξανά για την Σοσιεδάδ, για να της δώσει προβάδισμα εκ νέου στο 29′ ο Μέντες, που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ από την ασίστ του Μερίνο και πλάσαρε εξαιρετικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κυλούσε με χαμηλότερο ρυθμό, με την Σοσιεδάδ να ελέγχει και να μην επιτρέπει στην Εσπανιόλ να βρει εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Ρεμίρο. Δύο καλές στιγμές με Μέντες και Ελουστόντο για τους Βάσκους, καθώς και με τον Κούμπο στο 80′, δεν άλλαξαν το τελικό σκορ του παιχνιδιού, με την Σοσιεδάδ να ανεβαίνει στους 10 βαθμούς, μετά από έξι αγωνιστικές, τη στιγμή που η Εσπανιόλ παρέμεινε στους 4..

Γκολ: Σόρλοθ 17′, Μέντες 29′, / Εξπόσιτο 19′