«Κόλλησε» στο 1-1 και συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή

Παρά το γεγονός ότι είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, η Σαλερνιτάνα έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Έμπολι και αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο υποβιβασμού της.

Σε ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου για τους «φιλοξενούμενους» οι οποίοι παλεύουν για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, οι δύο ομάδες έληξαν ισόπαλες 1-1, με τη Σαλερνιτάνα να περιμένει τα αποτελέσματα των Κάλιαρι Τζένοα και Βενέτσια για να δει σε που θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν.

Οι «γηπεδούχοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα ανήκε στην Έμπολι η οποία απείλησε με σουτ του Κουτρόνε μόλις στο 2ο λεπτό. Οι «φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 8ο λεπτό με μεγαλύτερη αυτή που κατέληξε στο δοκάρι. Στο 31ο λεπτό, ο Κουτρόνε καταφέρνει να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, σκοράροντας το 3ο του γκολ στη διοργάνωση. Στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» ανέβασαν ρυθμό και απείλησαν την Έμπολι, όμως χωρίς αποτέλεσμα αφού δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαλερνιτάνα μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει ό,τι καλύτερο μπορεί. Μεγάλη ευκαιρία για τους «φιλοξενούμενούμενους» με τον Μπονατσέλι ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά αλλά ο Βικάριο προχώρησε σε μία σπουδαία απόκρουση. Στο 74ο λεπτό, ο πορτιέρε της Έμπολι, κρατά ξανά την εστία του ανέπαφη μετά από εξαιρετική απόκρουση που έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Μπονατσόλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βικάριο με ένα εκπληκτικό ψαλιδάκι, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Μετά από εξέταση του VAR στο 81ο λεπτό,   οι «φιλοξενούμενοι» κέρδισαν πέναλτι μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα. Ο τερματοφύλακας της Έμπολι, «νίκησε» τον Περότι που ανέλαβε την εκτέλεσή του. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήρε «φωτιά» με τις δυο ομάδες να απειλούν χωρίς όμως να αλλάζει το σκορ.

Έτσι, το ματς έληξε ισόπαλο 1-1 με την βαθμολογικά αδιάφορη Έμπολι να μην επηρεάζετα, όμως η Σαλερνιτάνα τα άφησε την τύχη της στα χέρια των ομάδων που βρίσκονται στη ζώνη υποβιβασμού και θα περιμένει τα αποτελέσματά τους.